Praha 27. listopadu (ČTK) – Fotbalový a hokejový svaz v otevřeném dopise ministerstvu školství upozornily na přetrvávající problém s vyplácením státních dotací na provoz a údržbu sportovišť. Obecné podmínky na léta 2017 až 2019 nadále neumožňují žádat členským spolkům svazů, což je právní forma většiny tělovýchovných jednot a sportovních klubů v republice. Okruh možných příjemců zůstává omezen na spolky s celostátní působností a jejich pobočné spolky, které mají užší vazbu na centrálu. Na struktuře pobočných spolků stojí například Sokol.

Toto ustanovení, se kterým přišlo ministerstvo školství při novém vyhlášení programu IV na začátku října, letos způsobilo, že většina klubů na peníze nedosáhla. V úvodu podmínek programu IV je stanoveno, že cílem programu je „podpora údržby a provozu sportovních zařízení ve vlastnictví spolků s celostátní působností nebo jejich pobočných spolků“. „Takové vymezení aktuálních podmínek je hodně neobvyklé a zřejmě jde jen o nedopatření, proto na něj chceme včas upozornit,“ uvedl v tiskové zprávě místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Roman Berbr.

Ministerstvo školství dnes na dotaz ČTK uvedlo, že členské spolky nemohou být příjemci dotace z právních důvodů. Samostatný program na provoz a údržbu sportovišť navíc v roce 2018 vypsán nebude. Peníze budou převedeny do programu V na podporu svazů a do programu VIII určeného na vyplácení dotací klubům přímo ministerstvem, který se dosud zaměřoval především na podporu sportování dětí a mládeže.

Přesné podmínky dotačních programů na rok 2018 zatím ministerstvo školství nezveřejnilo. Ministerstvo dnes ČTK potvrdilo, že některé programy by měla schvalovat porada vedení v úterý 28. listopadu. Podmínky by měly být zveřejněny nejpozději ve čtvrtek.

„V tuto chvíli je potřeba co nejrychleji nastavit správným směrem spolupráci mezi sportovními svazy a ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy tak, aby se společně našla transparentní cesta, po které by finanční dotace ze všech programů putovaly až k těm nejnižším článkům. Tedy k jednotlivým členským spolkům – tělovýchovným jednotám a klubům,“ doplnil generální sekretář FAČR Rudolf Řepka. Svazy proto navrhují, aby se okruh příjemců rozšířil i na členské spolky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner