Zemětřesení v Chile o síle 8,3 stupně si zatím vyžádalo pět obětí, uvedlo tamní ministerstvo vnitra. Trvá hrozba přívalových vln cunami, evakuován byl asi milion lidí. Chilské úřady nejdříve oznámily, že otřesy měly sílu 7,2 stupně. Americká geologická služba USGS hovořila o 7,9 stupních, pak tento údaj zpřesnila na 8,3 stupně.

„Je nám hluboce líto úmrtí pěti chilských občanů, rádi bychom vyjádřili soustrast vlády jejich příbuzným…Odhadujeme, že počet evakuovaných je jeden milion,“ sdělilo ministerstvo.

V důsledku otřesů se v Santiago de Chile začaly kývat budovy a lidé v panice utíkali na ulici, popsala agentura AP. Úřady vydaly varování před přívalovou vlnou cunami, která může zasáhnout pobřeží Chile, Peru, americkou Havaj, pobřeží Kalifornie, ale i Francouzskou Polynésii či Nový Zéland. Chilská vláda vyzvala obyvatele, aby se raději z pobřežních oblastí evakuovali. V chilském městě Coquimbo již zaznamenali vlny vysoké 4,5 metru, uvedlo námořnictvo.

„Znovu se musíme vypořádat s tím, že nám příroda zasadila tvrdou ránu. Bohužel jsme dostali informaci, že byla potvrzena smrt tří osob,“ uvedla prezidentka Bacheletová v projevu vysílaném v chilské televizi. Mrtví pocházejí z měst Coquimbo a Tongoy, která byla rovněž rozsáhle zaplavena. Do oblasti ihned vyslali armádu, která má zabránit rabování.

Podle starosty města Illapel, které se nachází poblíž epicentra zemětřesení, se tamní lidé ocitli zcela bez elektřiny a pitné vody. „Máme strach, ve městě zavládla panika,“ dodal starosta Denis Cortés.

Agentura Reuters s odvoláním na svědky napsala, že otřesy byly cítit až v argentinském Buenos Aires, které leží na východním pobřeží jihoamerického kontinentu. Asi po dvaceti minutách od hlavního zemětřesení přišly podle USGS ještě čtyři následné otřesy o síle až 6,4 stupně.

Chile je zemí s jedním z nejvyšších výskytů zemětřesení na zeměkouli. V roce 2010 jej zasáhlo zemětřesení o síle 8,8 stupně. Následná vlna cunami způsobila ve středním a jižním Chile rozsáhlé škody a zabila přes 500 lidí. Nejsilnější zaznamenané zemětřesení v historii se odehrálo také v Chile – nastalo v roce 1960, mělo sílu 9,5 stupně a zemřelo v jeho důsledku více než 5000 lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner