Tisíce Uzbeků se dnes za úsvitu seřadily podél hlavní dopravní tepny Taškentu, kterou na letiště projížděla pohřební kolona s tělem zesnulého prezidenta Islama Karimova. Karimov, který po mozkové mrtvici zemřel v pátek ve věku 78 let, bude dnes pohřben ve svém rodném městě Samarkandu, přibližně 300 kilometrů na jihozápad od hlavního města.

„Ceremonie se odehrává v rezidenci hlavy státu. V sále jsou přítomni vedoucí státní představitelé, zahraniční delegace, zástupci veřejnosti a médií,“ vylíčil z místa zpravodaj agentury Interfax.

Prezident vládl středoasijské zemi od roku 1989 a skoro polovina z 32 milionů obyvatel se narodila za jeho vlády. Mnoho truchlících podle agentury Reuters vyprovázelo prvního prezidenta na poslední cestě květinami, převážně rudými růžemi.

Organizací pohřbu byl pověřen premiér Šavkat Mirzijojev, což je považováno za silný signál, že by se mohl stát příští hlavou státu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner