Starosta města Houston, postiženého v posledním týdnu ničivými záplavami, dnes vyzval obyvatele západní části města, aby se ještě nevraceli do svých domovů kvůli plánovanému upouštění vody ze dvou přehrad. Podle starosty kvůli tomu bude ještě tak 10 až 15 dní do již zatopených domů v západní části města proudit voda. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Radnice uvedla, že nezatopených domů se tento krok nedotkne.

Starosta Sylvester Turner odhadl, že v oblasti, kam voda nadále poteče kvůli vypouštění přehrad, je asi 15.000 až 20.000 domů. Dodal, že pokud domy v důsledku nynějších záplav zatopené nebyly, nemělo by se jich dotknout ani plánované upouštění dvou přehrad. Ty jsou součástí regionálního ochranného systému na vodních tocích.

Bouře Harvey a záplavy, které s sebou přinesla, si podle poslední bilance vyžádaly 39 obětí. V okrese Harris, jehož součástí je i Houston, voda zatopila odhadem 136.000 staveb. Ve městě Houston dnes pokračovalo odklízení trosek a pátrání po případných dalších obětech, mnoho lidí se stále pohřešuje.

Starosta Turner požádal o více techniky a záchranného vybavení, ale také o personál, který by pomohl zpracovat tisíce žádostí o federální pomoc. Dosud o ni požádalo asi 325.000 lidí. Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA) oznámila, že už vyplatila na individuální pomoc 57 milionů dolarů (asi 1,2 miliardy korun).

Záplavy postihly i město Beaumont, v němž žije asi 120.000 lidí a které leží v Texasu poblíž hranic se státem Louisiana. V tomto městě se dnes tvořily dlouhé fronty na balenou vodu, protože povodně zasáhly tamní hlavní vodárnu a město se tak ocitlo bez pitné vody.

Místní letiště nedaleko Beaumontu zažívá nebývalý provoz. Každý den z něj totiž odlétají stovky letadel a vrtulníků, které odvážejí lidi ze zatopených oblastí do náhradních ubytování v Dallasu a jinde.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner