Tokio/Washington 18. srpna (ČTK) – Spojené státy chtějí spolupracovat s Japonskem na zmírnění rétoriky ohledně Severní Koreje. Po schůzce s japonským premiérem Šinzóem Abem to dnes uvedl nový americký velvyslanec v Japonsku William Hagerty. Severní Korea vyvolává napětí svými raketovými testy.

V poslední době narůstají obavy, že Severní Korea je schopna použít i jadernou hlavici. Pchjongjang napětí vyostřil, když oznámil, že má v plánu útok na americký tichomořský ostrov Guam.

„Myslím, že (japonský) premiér a prezident (Donald) Trump mají na situaci podobný názor,“ řekl Hagerty. „Zvažujeme všechny možnosti, které máme, abychom ten režim zkrotili… zahájili dialog a došli k rozumné diskusi a zmírnění rétoriky,“ uvedl velvyslanec podle agentury Reuters.

Šéf amerického sboru náčelníků Joseph Dunford přitom dnes v Tokiu uvedl, že útok na Japonsko bude Washington považovat za útok i na Spojené státy. Se svým japonským protějškem Kacutoši Kawano se dále dohodli na posílení systému protiraketové obrany.

Japonsko dnes na západě země testovalo nouzový výstražný systém, sirény zazněly v devíti japonských prefekturách.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner