Tvrzení médií či veřejných osobností, že Spojené státy podporovaly pokus o vojenský převrat v Turecku, jsou „zcela nepravdivá“. Uvedl to dnes americký velvyslanec v Turecku John Bass. Podobné spekulace podle něj poškozují přátelství mezi oběma zeměmi, které jsou členy Severoatlantické aliance.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan i další turečtí představitelé označili za strůjce převratu duchovního Fethullaha Gülena, který žije dlouhodobě v exilu v USA. Gülen jakákoli obvinění popřel a naznačil, že převrat v Turecku mohl být zinscenovaný. Turecký ministr práce Süleyman Soylu šel ale ještě dál než Erdogan a prohlásil, že za převratem stojí Spojené státy.

Americký velvyslanec ve svém dnešním prohlášení na internetové stránce ambasády uvedl, že Spojené státy jsou ochotny poskytnout Turecku pomoc při vyšetřování převratu. Případnou žádost o vydání Gülena zváží, pokud bude obsahovat nutné právní náležitosti.

Americká diplomacie dnes Turecko varovala, aby při trestání osob zodpovědných za puč nezašlo příliš daleko. Jak uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Mark Toner, Spojené státy nijak nevyhodnocovaly, zda hrál Gülen v puči nějakou roli. Podle povědomí diplomacie ale Gülen žije v poklidu v Pensylvánii.

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest řekl, že si Washington velmi cení vztahů se svým spojencem v rámci NATO. I on ale vyzval všechny strany, aby zachovaly zdrženlivost a chovaly se v souladu se zásadami právního státu.

Ankara spolupracuje s Washingtonem v boji proti samozvanému Islámskému státu (IS), vzájemné vztahy ale nejsou bezproblémové. Američtí činitelé se kriticky vyjadřují k rostoucí autoritářské vládě tureckého prezidenta, k turecké podpoře islamistických opozičních skupin bojujících proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada i k pomalému pokroku při uzavírání turecké hranice se Sýrií zahraničním bojovníkům.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner