Caracas 10. srpna (ČTK) – Venezuelský nejvyšší soud poslal ve středu na 15 měsíců za mříže starostu jednoho z předměstí metropole Caracasu za to, že nezabránil konání opozičních demonstrací. Představitel opozice David Smolansky je za dva týdny již pátým opozičním starostou, který byl odsouzen či sesazen z funkce, uvedla agentura AP.

Bývalý studentský vůdce a starosta jihovýchodního caracaského předměstí El Hatillo Smolansky byl jednou z vůdčích postav protivládních protestů, během nichž od dubna zemřelo více než 120 lidí. Podle soudu k demonstracím v jeho městě přispělo starostovo „naprosté selhání“.

Nejvyšší venezuelský justiční orgán, jehož rozhodnutí se neprotiví vůli prezidenta Nicoláse Madura, již v minulosti kvůli demonstracím odsoudil několik regionálních vůdců opozice. V posledních týdnech, kdy režim stupňuje tlak na oponenty, již byla souzena čtveřice starostů. Starosta města Chacao Ramón Muchacho dostal v pondělí stejný trest jako Smolansky, před ním byli souzeni starosta města Iribarren Alfredo Ramos, starosta Méridy Carlos García či starosta města Cabudare José Barreras.

Aktuální nárůst napětí v zemi stižené vleklou politickou a ekonomickou krizí způsobila volba Ústavodárného shromáždění, kterou opozice i řada zahraničích zemí označuje za nedemokratický Madurův krok k udržení se u moci. Maduro pohrozil, že nový sbor zajistí potrestání některých poslanců opozicí ovládaného parlamentu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner