Celostránkovým inzerátem v respektovaném americkém deníku The New York Times odsoudil venezuelský viceprezident Tareck El Aissami sankce, které na něj uvalila americká vláda kvůli jeho údajné roli v obchodu s drogami. Politik považovaný za možného nástupce neoblíbeného prezidenta Nicoláse Madura tvrdí, že sankce jsou výsledkem práce politických a obchodních kruhů v USA, které si nepřejí zlepšení vztahů obou zemí.

Americké ministerstvo financí zařadilo druhého muže venezuelské politiky na sankční seznam minulý týden, neboť jej považuje za přední postavu mezinárodního obchodování s narkotiky. Úřad zablokoval jeho konta u amerických bank a zakázal mu vstup na území Spojených států.

„Podvedly vás politické kruhy, lobbisté a akcionáři v USA, jejichž zásadním zájmem je předejít obnově politických a diplomatických vztahů Spojených států a Venezuely na bázi vzájemného uznání a respektu,“ napsal El Aissami v inzerátu pojatém jako dopis americkému ministru financí Stevu Mnuchinovi.

El Aissami, který je po otci syrského původu, má pověst kontroverzní osobnosti a obávaného politika. Do roku 2012 zastával post ministra vnitra a začátkem ledna si jej Maduro vybral jako viceprezidenta. Podle některých venezuelských médií se tím připravuje na možnost, že by opozice docílila konání referenda o prezidentově odvolání, o které usiluje. Pokud by se obyvatelé třicetimilonové země vyslovili pro Madurův odchod, v čele státu by až do voleb stanul El Aissami.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner