Caracas 24. prosince (ČTK) – Venezuela vyhostila brazilského velvyslance a kanadského chargé d’affaires, informoval dnes zpravodajský server BBC. Kanada se vměšuje do vnitřních záležitostí Venezuely a Brazílie narušuje právní řád, zdůvodnila rozhodnutí předsedkyně kontroverzního Ústavodárného shromáždění Delcy Rodriguezová.

Vztahy Venezuely s Kanadou jsou napjaté už několik měsíců. Ottawa tento rok uvalila sankce na vysoce postavené představitele režimu prezidenta Nicoláse Madura, který viní z porušování lidských práv a korupce.

Venezuelský ministr zahraniči Jorge Arreaza v listopadu sankce označil za nezákonné a kanadskou vládu obvinil z toho, že se „ostudně podvoluje administrativě (amerického prezidenta) Donalda Trumpa“.

K vyhoštění brazilského velvyslance Caracas podle BBC patrně přistoupil poté, co Brazílie nechala slyšet, že prezident Maduro „neustále pronásleduje opozici“.

Diplomatické vztahy Venezuely s Brazílií se zhoršily po nástupu brazilského prezidenta pravého středu Michela Temera. Sesazení jeho předchůdkyně Dilmy Rousseffové, vůdčí postavy levice, Maduro označil za „pravicový puč“. Brazilský Senát první ženu v čele jihoamerické velmoci definitivně odvolal z funkce loni v srpnu v souvislosti s obviněním z rozpočtových machinací.

„Diplomatické vztahy s Brazílií nebudou obnoveny do té doby, než (brazilská) vláda neobnoví právní řád, jejž narušila,“ uvedla v sobotu na tiskové konferenci Rodriguezová.

Kanada a Brazílie patří mezi celou řadu zemí, které kritizují Madurovo rozhodnutí zřídit Ústavodárné shromáždění, jež fakticky nahradilo opozicí kontrolovaný parlament.

Protesty proti režimu prezidenta Madura, jež tento rok trvaly několik měsíců, si vyžádaly na 125 obětí. Venezuelský režim je považován za autoritářský a někteří politici regionu ho označili dokonce za diktaturu. V zemi jsou desítky politických vězňů. Opozice Madura a jeho předchůdce Huga Cháveze viní z toho, že svými socialistickými politikami přivodili zkázu venezuelského hospodářství.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner