Venezuelané z celé země se začali sjíždět do hlavního města Caracasu, kde chtějí demonstrovat za referendum o odvolání prezidenta Nicoláse Madura. Informuje o tom španělský deník El País. Takzvaný „pochod na Caracas“ svolala opozice, která očekává účast více než milionu lidí. Vláda naopak svolala do Caracasu shromáždění svých příznivců. V předchozích dnech režim pozatýkal řadu aktivistů a nevpustil ze země několik zahraničních novinářů.

„Bojujeme za něco, co je v souladu s ústavou, nikdo nechce nepokoje… Chystáme mírovou demonstraci,“ uvedl opoziční lídr Henrique Capriles. Cílem dnešní akce je urychlit svolání referenda o odvolání socialistického prezidenta, jehož konání vláda podle opozice záměrně oddaluje.

Pokud se plebiscit uskuteční po 10. lednu příštího roku a Maduro bude odvolán, nahradí ho viceprezident z téže politické strany. Vysloví-li se lidé pro odchod Madura před tímto datem, musejí se konat nové volby. Podle nedávného průzkumu si Madurovo odvolání přeje 64 procent voličů.

Venezuelský tisk uvádí, že se již časně ráno místního času (po poledni SELČ) začaly směrem ke Caracasu sjíždět tisíce lidí z různých částí země. Jak oznámil Capriles, policie zablokovala tunel La Cabrera na dálnici z Valencie do Caracasu. Tato dálnice je hlavní trasou do metropole ze západu země.

Francouzský list Le Monde dnes oficiálně protestoval proti vyhoštění své zvláštní zpravodajky Marie-Eve Deltoeufové, kterou ve středu venezuelské úřady na letišti v Caracasu nevpustily do země. Stejný osud potkal podle ředitele listu Le Monde také novináře z amerického rádia NPR Johna Otise a Cesara Morena z kolumbijského rozhlasu Caracol.

Podle agentury AFP úřady ve středu večer zabránily v cestě do země také dopisovateli listu Miami Herald, kolumbijské novinářce Doře Glottmanové a týmu televize Al-Džazíra.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner