Caracas 10. listopadu (ČTK) – Venezuelská vláda a opozice se letos již potřetí pokoušejí obnovit vzájemné rozhovory, které by měly vést ke zlepšení poměrů v politickou a ekonomickou krizí sužované zemi. Opozice sice viní neoblíbeného prezidenta Nicoláse Madura ze snahy zamaskovat dialogem zásadní problémy ve vedení země, chce však prostřednictvím rozhovorů zajistit férovost prezidentských voleb, které jsou plánovány na příští rok, uvedla agentura Reuters.

„Vybudovali jsme si vztahy v Latinské Americe, abychom ve společnosti přátelsky naladěných zemí a vlád mohli zajistit podmínky pro prezidentské volby,“ řekl novinářům Julio Borges, předseda opozicí ovládaného parlamentu, jehož funkce se Madurova vláda pokusila nahradit zvolením Ústavodárného shromáždění.

Dosud poslední snahu o dialog ukončila v září opozice, která tvrdila, že vláda neplní své sliby, kterými opozice podmínila svou účast v jednáních. Šlo například o propuštění politických vězňů či umožnění zahraniční humanitární pomoci strádajícím obyvatelům.

Proti Madurově způsobu vlády a snaze udržet se u moci za cenu potlačování demokratických principů probíhaly letos v zemi masové protesty, při nichž zčásti vinou tvrdých zásahů bezpečnostních složek zemřelo přes 140 lidí. Madura k jednáním s opozicí vyzývá řada latinskoamerických zemí. Jeho oponenty podporují i Spojené státy, které ve čtvrtek rozšířily sankce proti představitelům venezuelského režimu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner