Venezuelská opozice vyzvala po středeční smrti dvou mladých demonstrantů k rozšíření masových protivládních protestů. Další demonstrace by se měla v zemi uskutečnit již dnes. Vládní úřady mezitím oznámily, že při protestech nedaleko metropole zabil odstřelovač člena národní gardy. Opozice brojí proti socialistické vládě prezidenta Nicoláse Madura, která je podle ní zodpovědná za neutěšenou hospodářskou situaci v jihoamerické zemi.

Pří středečních demonstracích, které se konaly po celé zemi, zahynuli dva mladí lidé. V metropoli Caracasu střelnému zranění podlehl sedmnáctiletý mladík, čtyřiadvacetiletou ženu zabili při demonstraci ve městě San Cristóbal na západě země.

Venezuelský ombudsman Tarek Saab mezitím oznámil, že při „násilných protestech“ ve městě San Antonio de los Alto ve státě Miranda jižně od hlavního města odstřelovač zabil člena venezuelské národní gardy. Viceprezident Diosdado Cabello z činu obvinil příslušníky opozice.

„Když vyšly dnes do ulic miliony, musí zítra vyjít ještě víc,“ uvedl ve středu místního času vůdce opozice Henrique Capriles, jemuž režim před časem zakázal vykonávat 15 let veřejné funkce.

Kromě mrtvých si středeční demonstrace vyžádaly také řadu zraněných. Policisté nasadili slzný plyn a zhruba 400 lidí zadrželi.

Podle odhadů agentury blízké opozici vyšlo ve středu do ulic venezuelských měst až šest milionů lidí. Kromě odpůrců prezidenta Madura demonstrovali ale také jeho příznivci. Úřady odhady počtu demonstrantů nezveřejnily.

Střety s policií během protestů si od začátku dubna vyžádaly už celkem osm mrtvých a desítky zraněných. Opozice viní Madurův režim z hluboké politické a ekonomické krize. Venezuela zápasí s hyperinflací, nedostatkem potravin a rostoucí zločinností.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner