Venezuelský nejvyšší soud odmítl v pondělí možnost zkrácení mandátu současného prezidenta Nicoláse Madura ze šesti na čtyři roky. Zhatil tak plán opozice, která od loňska ovládá parlament, na odstavení socialistické hlavy státu od moci, informovala agentura AFP.

Nejvyšší soud, do nějž nechal Maduro před loňskými volbami navolit své lidi, ve zdůvodnění svého rozhodnutí uvedl, že žádné ústavní dodatky nemohou mít retroaktivní účinek či okamžitou platnost. Takový postup by prý totiž ignoroval vůli lidu.

Opoziční koalice Stůl demokratické jednoty (MUD) usiluje o odstranění prezidenta Madura z čela státu. Před časem se její zástupci shodli na třech plánech, jak svého cílu dosáhnout. Kromě změny ústavy chtěli vypsat referendum a vyvolat pouliční protivládní kampaň.

Nejvyšší soud rozhodl ještě předtím, než parlament změnu ústavy zkracující prezidentův mandát schválil. Prošla zatím jen prvním čtením.

Referendum o odvolání prezidenta Madura bylo ze zákona možné uspořádat po polovině jeho mandátu, která uplynula 19. dubna. Opozice se chce nyní pokusit dosáhnout vypsání lidového hlasování peticí, na níž ale potřebuje získat téměř čtyři miliony podpisů.

Prezidentský mandát Nicoláse Madura, nástupce oblíbeného socialistického prezidenta Huga Cháveze, končí až v roce 2019. Opozice ho viní mimo jiné z toho, že zemi přivedl do katastrofální ekonomické situace.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner