Ústavní soud ve Venezuele pozastavil mandát tří opozičních a jednoho socialistického poslance, a připravil tak opozici o dvoutřetinou většinu v novém parlamentu. Podle agentur jde o další z kroků dosud vládních socialistů, kteří v nedávných volbách ztratili převahu v parlamentu po 16 letech.

Opozice rozhodnutí ústavního soudu odmítla respektovat. Obrátila se též na mezinárodní společenství s výzvou, aby zastavilo „pokus o justiční převrat“.

Končící parlament, v němž mají ještě vládní socialisté většinu, v předchozích dnech mimo jiné schválil 13 nových ústavních soudců a za veřejnou ochránkyni lidských práv vybral soudkyni Susanu Barreirosovou, která letos poslala na téměř 14 let do vězení lídra opozice Leopolda Lópeze za „protivládní spiknutí“.

Ústavní soud ve středu bez dalšího vysvětlení suspendoval čtyři poslance za stát Amazonas a o dalších šesti, zvolených za státy Aragua a Yaracuy, má ještě rozhodnout. Už nyní ale opoziční koalice Stůl demokratické jednoty (MUD) přišla o dvoutřetinou většinu (112 ze 167 křesel), a bude tak mít jen většinu třípětinovou.

Dvoutřetinovou většinu chtěla MUD využít mimo jiné k prosazení referenda o sesazení prezidenta Nicoláse Madura, jemuž mandát končí až v roce 2019, odvolání soudců nejvyššího soudu, změně ústavy či přijetí amnestie pro politické vězně.

Nový zákonodárný sbor má poprvé zasednout v úterý a MUD již prohlásila, že rozhodnutí ústavního soudu bude ignorovat. Napsala také otevřený dopis generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi, organizacím Unasur a Mercosur i Evropské unii, v němž žádá o „aktivaci mezinárodních demokratických mechanismů proti státnímu soudnímu převratu“.

V posledních dnech také prezident Maduro využívá své zákonodárné moci vydáváním dekretů, kterou mu dali poslanci letos na jaře zákonem platným do dneška. Ve středu například vyhlásil zákon o zvýšení daní pro vyšší příjmové skupiny či zákon o sociálním zabezpečení pro ozbrojené složky.

Předseda končícího parlamentu Diosdado Cabello také minulý týden oznámil, že byl ustaven Komunální parlament. Označil ho za „nejvyšší instanci lidové moci“, která bude ovládat zdroje země a přijímat zákony. Opozice takový krok odmítá s tím, že by šlo o paralelní Národní shromáždění, a že by se tím porušila ústava.

Někteří komentátoři se obávají vypuknutí pouličních nepokojů v příštím týdnu. Už v úterý příznivci vlády na twitteru vyzvali venezuelský lid, aby 5. ledna, v den prvního zasedání nového parlamentu, přišel „ústavně převzít Národní shromáždění“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner