Výběr událostí týkajících se podezření z několikanásobné vraždy pacientů v rumburské nemocnici (před rokem 21. ledna soud zprostil zdravotní sestru Věru Marešovou obžaloby z vražd šesti pacientů):

Noc z 5. na 6. června 2014 – V Lužické nemocnici v Rumburku zemřela sedmdesátiletá onkologická pacientka. Lékař Petr Vondráček zjistil, že u zemřelé před smrtí prudce stoupla hladina draslíku, který způsobil srdeční arytmii. Zástupce vedení nemocnice posléze podal trestní oznámení na jednu ze zdravotních sester kvůli podezření ze spáchání trestného činu.

22. srpna 2014 – V souvislosti s úmrtím pacientky obvinila policie z vraždy tehdy již bývalou zdravotní sestru padesátiletou Věru Marešovou, která byla vzata do vazby. V tisku se posléze objevila spekulace, že šlo o eutanazii. Nemocnice nepotvrdila podezření na víc případů.

23. srpna 2014 – Vedení nemocnice oznámilo, že zpřísnilo vnitřní předpisy týkající se kontrol zdravotní dokumentace a nakládání s vybranými léky.

25. srpna 2014 – Státní zástupce Jan Jakovec řekl, že policie prošetřuje dalších 11 případů úmrtí v rumburské nemocnici.

16. září 2014 – Vedení rumburské nemocnice oznámilo, že podá trestní oznámení na lékaře Vondráčka pro nadržování a neoznámení trestného činu. Lékař údajně manipuloval s důkazy a znehodnotil je. Vondráček jakékoli pochybení odmítl.

29. září 2014 – Marešová byla propuštěna z vazby.

26. listopadu 2014 – Policie obvinila Marešovou z vražd dalších pěti pacientů. Soud ji poté poslal do vazby.

13. března 2015 – Policie ukončila vyšetřování a podala návrh na obžalobu Marešové, která podle policie zabíjela draslíkem.

3. dubna 2015 – Státní zástupce obžaloval Marešovou z vraždy šesti pacientů. Podle obžaloby zabíjela, aby si ulehčila práci.

22. června 2015 – Ústecký krajský soud začal projednávat kauzu, Marešová vinu odmítla.

1. října 2015 – Soud rozhodl, že Marešová zůstane ve vazbě. Ústecký krajský soud ji na konci července z vazby propustil, proti usnesení ale podal stížnost státní zástupce.

19. listopadu 2015 – Ústecký krajský soud opět propustil Marešovou z vazby. Poté, co Vrchní soud v Praze zamítl stížnost státního zástupce, byla 22. prosince propuštěna.

21. ledna 2016 – Soud zprostil Marešovou obžaloby z vražd pacientů. Podle soudu nebylo prokázáno, že se skutky staly.

Duben 2016 – Ústecký krajský soud zahájil správní řízení se znalci, na základě jejichž posudku byla Marešová obžalována z vraždy. Znalec Roman Matlach jako hlavní autor uvedl, že smrt pacientů mohla být způsobena prudkým nárůstem draslíku v krvi. Závěry, že měla Marešová zabíjet draslíkem, odmítl v soudním řízení znalec obhajoby i revizní posudek. Sankce hrozí i znalci Jiřímu Závodskému, který Matlachovi pomáhal. Podle posledních informací by soud měl rozhodnout do konce ledna.

26. července 2016 – Pražský vrchní soud zamítl odvolání státního zastupitelství. Zproštění viny Věry Marešové nabylo právní moci.

16. ledna 2017 – Podle iDnes.cz Marešová, která strávila 14 měsíců ve vazbě, žádá odškodnění ve výši čtyř milionů korun. Návrh na odškodnění dostalo ministerstvo spravedlnosti. Za újmu na zdraví a ztížené společenské uplatnění požaduje dva miliony korun, 650.000 korun za vazbu a zbytek za ušlou nemocenskou, na náklady soudního řízení, ochranu osobnosti a proplacení penále, které dostala za nesplacení úvěrů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner