Washington 27. června (ČTK) – Pondělní rozhodnutí amerického nejvyššího soudu, které umožňuje částečně uplatňovat protiimigrační dekret prezidenta Donalda Trumpa, může mást úředníky pověřené vydáváním víz a zřejmě také povede k další sérii žalob. Myslí si to právní experti i někteří členové nejvyššího soudu, napsala dnes agentura AP. Dekret omezuje cesty do USA občanům Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie.

Důvodem možných sporů je rozhodnutí soudu, které ze zákazu vyjímá občany zmíněné šestice zemí se „vztahem bona fide k osobě či subjektu ve Spojených státech“. Vztah bona fide znamená vztah v dobré víře a právě tuto formulaci odborníci na právo hodnotí jako problematickou, neboť imigrační či konzulární úředníci budou muset rozeznat, zda žadatel o vízum podmínku splňuje.

„Pro něco takového, co si pamatuji, neexistuje žádný precedens,“ řekl Jeffrey Gorsky, který v minulosti působil jako právní poradce na vízovém oddělení ministerstva zahraničí USA. Dodal, že podmínka zřejmě bude mást konzulární úředníky a bude vyžadovat další upřesnění soudu o tom, kdo nové parametry splňuje.

Přicestovat do Spojených států tak budou moci nadále manžel, manželka, nebo tchýně, ale také zájemce o práci, který dostal pracovní nabídku od americké firmy, student zapsaný na americké škole či přednášející, který dostal pozvánku od americké univerzity.

Podle nejvyššího soudu vztah bona fide naopak nebudou splňovat ti, jejichž cesta do USA bude uspořádána tak, aby se vyhnuli účinkům protiimigračního dekretu.

„Například nezisková organizace věnující se přistěhovaleckým otázkám nebude moci kontaktovat občany cizích zemí, zařadit je na svůj klientský seznam a pak zajistit jejich vstup (do USA) díky žádosti o výjimku,“ citovala AP z verdiktu.

I někteří členové nejvyššího soudu, jako jsou podle AP Clarence Thomas, Samuel Alito a Trumpem navržený Neil Gorsuch, ale vnímají stanovená vodítka jako nejasná a zavádějící. Thomas ve vlastním komentáři poznamenal, že verdikt bude znamenat břímě pro rozhodovací práci úředníků.

„Může to vést k dalším právním sporům o rozhodnutí, co přesně znamená vztah bona fide, kdo přesně má věrohodný nárok na tento vztah a zda zmíněné vazby nebyly vytvořeny jen za účelem vyhnout se (zákazu vstupu),“ uvedl Thomas.

Někteří právníci o mlhavém termínu bona fide hovoří jako o povolence, která Trumpově administrativě umožní vykládat podmínky dekretu pružně. „Je to jako volná ruka vládě, aby dělala, co chce,“ prohlásil Kiyanoush Razaghi, který ve státě Maryland působí jako právník pro přistěhovalecké záležitosti. „Kdo nám řekne, co je to definice vztahu bona fide?“ dodal Razaghi, který zastupuje především íránské klienty.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner