Řešením proti nekontrolované globalizaci a zhoubnému nacionalismu a populismu na starém kontinentu je nová, reformovaná a silnější Evropská unie. Řekl to dnes předseda Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) Guy Verhofstadt. Reagoval na dnešní projev o stavu unie, který přednesl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Ten mimo jiné odsoudil sílící populismus v Evropě, který podle něj problémy neřeší, ale vytváří.

Otázky kolem EU podle šéfa čtvrté nejvýznamnější frakce Evropského parlamentu z celkových osmi rozdělují generace. „Mladí lidé chtějí světlou evropskou budoucnost, vidí možnosti, které EU nabízí. Imigrační vlny, daňové úniky velkých nadnárodních firem, terorismus a mezinárodní zločinnost ale u mnohých starších lidí vyvolaly pocit, že unie už není řešením. V takové situaci není divu, že lidé padají do pasti nacionalistů a populistů, kteří kážou falešný smysl bezpečnosti, návrat ke zdem a plotům,“ uvedl bývalý belgický premiér Verhofstadt.

Podpořil přitom Junckerův návrh, aby byla vytvořena společná evropská obrana. „Američané od nás chtějí, abychom převzali více odpovědnosti za naše okolí,“ poznamenal k tomu Verhofstadt. Je podle něj také třeba reformovat měnovou a ekonomickou politiku unie a vytvořit nový společný přistěhovalecký a azylový systém, který by se opíral o evropské pohraniční a pobřežní hlídky.

Předseda největší skupiny v europarlamentu, Evropské lidové strany (EPP), Manfred Weber také věří, že evropská mládež stále vidí v EU lepší budoucnost. Evropské národy podle něj nechtějí rozdělenou Evropu, ale chtějí řešení obav a problémů. Dále při vystoupení v plénu po Junckerově projevu prohlásil, že Turecko je významným partnerem, ale nemůže se stát plnohodnotným členem EU.

Lídr druhé nejmenší frakce europarlamentu Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD) Nigel Farage předpověděl v projevu rychlý nárůst opozičních sil. Myslí si také, že bude více referend o členství v EU. „Nezastavíš východoevropské země, které odmítají přistěhovaleckou politiku (německé kancléřky Angely) Merkelové,“ zvolal na Junckerovu adresu britský politik, který stál v čele úspěšné kampaně za odchod Británie z EU.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner