Veterináři dnes chtějí dokončit utrácení domácích chovů drůbeže v okolí tří ohnisek výskytu ptačí chřipky na jižní Moravě. Zbývají už jen jedinci, řekl ČTK ředitel Krajské veterinární správy Jaroslav Salava. Města by také měla zajistit specializované firmy, které vyčistí a vydezinfikují prázdné prostory po vybité drůbeži. Teprve potom se začne počítat lhůta, kdy je potřeba dodržovat povinnosti v ochranných a dozorových pásmech.

Na jižní Moravě se ptačí chřipka objevila v Moravském Krumlově a ve dvou ohniscích v Ivančicích. Veterináři nařídili v ochranném pásmu utratit veškerou chovanou drůbež a ptactvo, s čímž začali minulý pátek. Ušetřené byly nakonec Vedrovice. Usmrceno bylo zhruba 10.000 zvířat včetně jediného velkochovu kachen u Krumlova.

„Nyní musí následovat mechanická očista, je na obcích, jak to zařídí. Od chvíle, kdy skončí, se počítá lhůta 21 dní v ochranném pásmu a lhůta 30 dní v dozorovém pásmu. Odborné firmy nám musí předložit, že jimi použité prostředky virus zničí,“ řekl Salava. Vzhledem k mrazům, které mají pokračovat, musí firmy doložit i to, že vybrané prostředky hubí viry i při nízkých teplotách. „Vybereme ten, který bude mít hodnotu nejnižší,“ uvedl.

Lidé stále hlásí nálezy uhynulých ptáků z celé republiky. Podle Salavy se ale ukazuje, že větším aktuálním nepřítelem je silný mráz, který mnozí nepřežijí. „Kdyby takto nemrzlo, vzorků k vyšetření by bylo o dost méně,“ uvedl Salava.

Na jižní Moravě se objevilo minulou sobotu ještě jedno ohnisko, a to v Brodě nad Dyjí. Zde však nebylo nutné utrácet chovy v ochranném pásmu. Zatím poslední ohnisko v Česku se objevilo ve středních Čechách na velké chovatelské farmě v Lázních Toušeň.

Ptačí chřipka se objevila v Česku po deseti letech poté, co se vyskytla v okolních státech i dalších evropských zemích. Virus šířící se mezi ptáky je vysoce patogenní, jeho přenos na člověka je však velmi nepravděpodobný.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner