Praha 21. července (ČTK) – Intenzivnější spolupráce mezi českými a americkými vědci může pomoci obrazu české vědy v celém světě, míní Luděk Moravec, který příští týden nastoupí na české velvyslanectví v USA jako vědecký diplomat. V Česku podle něj nechybí kvalitní infrastruktura ani skvělí vědci, potenciální partneři se o nich však vždy nedozvědí.

„Jsou tu výborní lidé, výborné obory, ale to neznamená, že to všichni vědí,“ uvedl Moravec v rozhovoru pro ČTK. „V momentě, kdy se začnete ve vědeckých žurnálech objevovat společně s Američany, tak si toho ostatní všímají,“ poznamenal. Dobré kontakty se zahraničím a účast v mezinárodních projektech podle Moravce v současném výzkumu slouží jako ukazatel kvality.

Spolupráci české a americké vědy formálně zakotvuje několik memorand. Podle Moravce je potřeba je začít plně využívat. „V oblasti obrany a bezpečnosti a jaderné energetiky už existují připravené podmínky na resortní nebo mezivládní úrovni. Jednou z priorit je prohloubení a zintenzivnění výzkumné spolupráce v těchto oborech,“ zmínil Moravec jeden z cílů své čtyřleté mise v USA. Další možnosti vidí i ve výzkumu vesmíru nebo klinické medicíně. „Pole je široké, ale realita se odvíjí také od priorit obou zemí, musíme hledat průnik zájmů,“ dodal.

Úkolem vědeckého diplomata podle Moravce není zprostředkovat prvotní komunikaci mezi vědci nebo vědeckými institucemi. „To není potřeba, vědci spolu běžně komunikují, potkávají se na kongresech a konferencích. Ale od rozhovoru na takové akci je ke společnému projektu ještě dlouhá cesta,“ poznamenal. Velkou roli podle něj hraje budování důvěry i prezentace úspěchů české vědy. „Někdy je to tak, že když český vědec představuje svou práci, má trochu tendenci se podceňovat, zatímco někteří jiní udělají show a mluví o tom, jak spasí svět,“ poukázal na jedno ze slabších míst českých badatelů.

Image české vědy v USA chce Moravec podpořit i tím, že do Spojených států přivede české odborníky. V Česku už absolvoval několik jednání s americkými kolegy. „Pozitivní reakce od lidí z americké ambasády vnímám tak, že je to od nich bráno jako příležitost,“ uvedl.

Dobrý dojem si podle Moravce odvezly z Česka také zástupkyně americké National Science Foundation (NSF), což je vládní agentura poskytující granty pro základní výzkum. Delegace NSF byla v ČR v polovině června. „Je důležité ukázat, že v Česku je strmá křivka vzestupu ve schopnostech. To znamená, že už tady nejsou jenom šikovní lidé, ale že je tu poměrně solidní finanční zázemí, vybavení, funkční komunikace s Evropou,“ dodal.

Moravec je druhým českým vědeckým diplomatem. Vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ho představili na konci května. Bělobrádek tehdy prohlásil, že v příštích letech by česká věda mohla mít své zastoupení také na ambasádě v Německu nebo v některé ze zemí jihovýchodní Asie. První česká vědecká diplomatka Delana Mikolášová působí od roku 2015 v Izraeli.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner