Barcelona 24. září (ČTK) – Většina obyvatel Katalánska se domnívá, že výsledky referenda o nezávislosti chystaného na příští neděli nebudou právoplatné. Vyplývá to z výsledků průzkumu zveřejněného dnes listem El País, podle něhož by čtyři pětiny Katalánců podpořily plebiscit uspořádaný na základě dohody s centrální vládou. Madrid se snaží hlasování zabránit právní cestou a ústavní soud platnost katalánského zákona o referednu zablokoval.

Většina Katalánců dlouhodobě podporuje uspořádání referenda iniciovaného separatistickou vládou navzdory nesouhlasu Madridu. Celkem 61 procent obyvatel sedmimilionové autonomní oblasti Španělska se však podle dnešní ankety domnívá, že bez ohledu na výsledek nebude mít hlasování právní závaznost.

Výraznou podporu by přitom mělo referendum v případě, že by se na podmínkách jeho vypsání dokázali katalánští představitelé shodnout se španělskou vládou. Za nejlepší způsob vyřešení statusu Katalánska v takovém případě plebiscit považuje 82 procent dotázaných.

V současné situaci by podle 57 procent respondentů bylo lepší variantou vyjednávat s Madridem o možnostech autonomie než pokračovat v současné cestě k nezávislosti, kterou chtějí španělské úřady překazit.

V Barceloně se dnes očekávají další demonstrace, které mají být pokračováním protestů vyvolaných tento týden policejní razií na úřadech katalánské regionální vlády.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner