Většina obyvatel Slovenska je nespokojena s vývojem společnosti po listopadu roku 1989, kdy v tehdejším Československu padl komunistický režim. Vyplývá to průzkumu, jehož výsledky zveřejnila agentura Polis Slovakia.

Velkou nespokojenost nebo spíše nespokojenost s celkovým vývojem společnosti vyjádřilo 56,7 procenta oslovených. Opačný názor mělo 31,8 procenta z 1305 respondentů starších 18 let. Zbylých 11,5 procenta se neumělo vyjádřit nebo v roce 1989 nebyli plnoletí. Sondáž pro agenturu SITA uskutečnila Polis Slovakia v první polovině listopadu, výsledky průzkumu nezmiňují důvody názoru oslovených na vývoj v zemi.

Z průzkumu také vyplynulo, že největší očekávání v souvislosti s politiky a osobnostmi sametové revoluce měli Slováci od herce, bývalého politika a neúspěšného prezidentského kandidáta Milana Kňažka, dále od někdejšího autoritářského slovenského premiéra Vladimíra Mečiara a také od Jána Budaje, který byl spolu s Kňažkem jednou z hlavních tváří protikomunistických demonstrací na Slovensku konaných před 26 lety.

V první desítce tohoto žebříčku skončili také bývalí čeští prezidenti Václav Havel a Václav Klaus. Většina Slováků se v průzkumu také vyslovila proti tomu, aby se lídři sametové revoluce vrátili do politiky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner