Bratislava 30. června (zpravodaj ČTK) – Téměř tři čtvrtiny Slováků podporují členství Slovenska v EU, většina dospělých obyvatel pětimilionové země souhlasí i s členstvím v NATO. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky dnes ČTK poskytl bratislavský Institut pro veřejné otázky. Krajně pravicová strana Kotleba-lidová strana Naše Slovensko (LSNS) sbírá podpisy pro vypsání referenda o vystoupení země ze zmiňovaných seskupení.

S členstvím Slovenska v EU souhlasilo v průzkumu, který se uskutečnil na přelomu května a června, 73,9 procenta z více než tisícovky respondentů. Zapojení do Severoatlantické země podpořilo 58,2 procenta Slováků.

Mezi příznivce členství Slovenska v EU a NATO se řadí zejména mladší generace. Ze sympatizantů jednotlivých politických stran má EU a NATO méně než poloviční podporu u stoupenců LSNS předsedy Banskobystrického kraje Mariana Kotleby. Strana ve svém programu slíbila, že zemi postaví proti „diktátu Bruselu“, NATO zase označila za zločinecký pakt.

Podle jiného průzkumu více než dvě třetiny Slováků podporují zapojení Slovenska do zvažovaného takzvaného jádra Evropské unie. Účast Slovenska na projektu vícerychlostní Evropy prosazují premiér Robert Fico a prezident Andrej Kiska, naopak největší opoziční strana Svoboda a solidarita je proti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner