Většina stran zastoupených ve Sněmovně preferuje ve druhém kole prezidentských voleb Jiřího Drahoše před úřadující hlavou státu Milošem Zemanem. Za Drahoše se postavily ODS, KDU-ČSL, TOP 09 i STAN a v anketě Pirátů jednoznačně vede poté, co odhlasovala zhruba polovina členů strany. Zemana jednoznačně podpořily SPD a KSČM. Na stranu úřadujícího prezidenta se postavil i premiér Andrej Babiš, v jeho hnutí ANO zní ale i hlasy pro Drahoše. Podobně rozdělená je v otázce prezidentské volby i sociální demokracie.

Piráti vypsali nezávaznou anketu mezi členy po skončení prvního kola volby. Dosud v ní hlasovalo přes 230 z více než 500 členů strany a jednoznačně převažuje podpora Drahoše. Podpořilo ho 88 procent hlasujících, Zemana šest procent. Čtyři procenta Pirátů nechtějí jít k volbám, procento se chystá odevzdat neplatný hlas. Předseda Pirátů Ivan Bartoš už oznámil, že sám bude hlasovat pro Drahoše. V prvním kole podpořil Marka Hilšera, který zvítězil i v pirátské anketě před prvním kolem.

ODS už před prvním kolem voleb dávala najevo, že si nepřeje pokračování Zemana, žádného kandidáta ale nepodpořila. Po prvním kole předseda strany Petr Fiala gratuloval Drahošovi a vyjádřil přesvědčení, že voliči ve druhém kole „ukončí toto nepříliš šťastné období“.

Rozdělená byla před prvním kolem volby i TOP 09, jejíž představitelé se vyslovovali pro Drahoše nebo pro Pavla Fischera. Předseda strany Jiří Pospíšil po prvním kole vyzval ke spojení sil na podporu Drahoše.

Už před prvním kolem doporučovali lidovci a Starostové volbu Drahoše. Po oznámení postupujících kandidátů obě strany toto doporučení zopakovaly.

Také SPD a KSČM zopakovaly po prvním kole svá doporučení, aby jejich voliči podpořili Zemana. Obě strany se shodně vyjadřují v tom duchu, že Zemana pokládají za většího obhájce českých národních zájmů.

Babiš před prvním kolem podpořil Zemana, svou osobní podporu zopakoval i po oznámení postupující dvojice. Upozornil ale, že nejde o postoj celého hnutí. Zemanovi také doporučil, aby před druhým kolem jasně deklaroval, že nesměřuje na východ, a aby se zbavil kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého.

V ANO zaznívají i hlasy proti Zemanovi. Například všichni tři europoslanci hnutí Dita Charanzová, Martina Dlabajová a Petr Ježek nebo ostravský primátor Tomáš Macura oznámili, že pro úřadujícího prezidenta hlasovat nebudou.

Rozdělená je i ČSSD. Pro Zemana se vyslovili úřadující předseda strany Milan Chovanec, bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola a bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek. Drahoše naopak podporuje bývalý premiér Bohuslav Sobotka a hejtmani Pardubického kraje Martin Netolický, Plzeňského kraje Josef Bernard a Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner