Praha 23. července (ČTK) – Většina politických stran počítá ve svých volebních programech před parlamentními volbami se změnou systému investičních pobídek. Ty by místo velkým „montovnám“ měly jít menším inovativním firmám a společnostem, které vytváří vyšší přidanou hodnotu. Vyplývá to z ankety ČTK mezi stranami, které mají podle průzkumů šanci dostat se do Sněmovny.

Lidovci chtějí přesměrovat poskytované velké investiční pobídky ve prospěch malého a středního podnikání. Mělo by jít o firmy, které působí napříč regiony, jsou významnými zaměstnavateli a mají stabilizační funkci v hospodářství.

„Podle nás by se vláda neměla soustředit jen na investiční pobídky pro velké, zahraniční firmy, ale měla by pomáhat především místním firmám a podnikatelům. Končící vláda ale bohužel podporovala hlavně velké a decimovala malé. To chceme změnit,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Podle ČSSD systém, který dobře sloužil v devadesátých letech, dnes již neplní kýžený efekt. Působí spíše jako jakýsi urychlovač návratnosti investice podnikům, které by díky konkurenčnímu boji i bez pobídkového impulsu stejně investovaly. Změna by měla spočívat v navázání vstupní podmínky pro poskytnutí pobídky na stanovenou minimální výši vyplacených mezd zaměstnanců. „Pokud by měl investor zájem získat pro svou investici od státu pobídku, musí se zavázat, že mzda, kterou bude v podniku vyplácet zaměstnancům, neklesne pod určenou úroveň. Hranice může být například odvozena od průměrné mzdy v kraji, či v daném odvětví. To by mělo přispět v omezení podpory investic levné práce a pomoci v našem odrazu od zemí s nejnižší cenou práce v EU,“ uvádí na webu ČSSD ekonomický expert strany Michal Pícl.

Podle TOP 09 musí systém investičních pobídek sledovat vysokou přidanou hodnotu lidské práce a nové technologie, včetně vývoje a know-how. „Dosavadní hlavní kritérium, počet pracovních míst, je z hlediska budoucí konkurenceschopnosti kritérium marginální,“ dodal mluvčí strany Jakub Hnát.

Piráti chtějí podporovat drobné a inovativní podnikatele. „Pobídky nepatří zahraničním montovnám, ale podnikům s velkou přidanou hodnotou, které zde platí daně. Zavedeme zveřejňování informací o závazných daňových rozhodnutích,“ řekl vedoucí mediálního odboru strany Mikuláš Ferjenčík.

Zelení plánují zrušit investiční pobídky pro montovny, které vytvářejí pracovní místa s nízkou přidanou hodnotou. Naopak podpoří podniky, které přinášejí inovativní produkty a služby s vysokou přidanou hodnotou a vysokým podílem výzkumu a vývoje.

KSČM se nebrání příchodu zahraničních investorů. „U těch, co zde jsou, podporuje motivaci reinvestování jejich zisku v ČR. Systém pobídek považujme za potřebný a jeho zavedení po roce 2000 bylo přínosem. Problémem ovšem je pobídková byrokracie a často špatné cílení pobídek. Tedy za žádoucí máme inventuru pobídek a jejich racionalizaci,“ uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner