Většina politických stran zatím neví, kdo je v Praze povede do podzimních sněmovních voleb. ČTK to zjistila z ankety mezi jejich volebními štáby. Nicméně z čela kandidátek se budou snažit mandát obhájit poslankyně Jana Černochová (ODS) a Marta Semelová (KSČM), piráti do čela zvolili pražského zastupitele Jakuba Michálka. K volebním urnám by měli Češi vyrazit nejpozději 21. října, konkrétní datum stanoví president Miloš Zeman.

Jasno nemají například vládnoucí sociální demokraté. „V současné době finišujeme s konceptem kampaně, který bude reflektovat jak celostátní, tak typicky pražská témata. Lídr pražské kandidátky v tuto chvíli ještě vybrán nebyl a rozhoduje se mezi vícero osobnostmi. O člověku, který stane v čele kandidátky, bude rozhodovat v průběhu dubna celá členská základna v Praze,“ uvedl mluvčí pražské ČSSD Lukáš Henzl. Podle jeho slov by mohla být kandidátka schválena v květnu.

Také KDU-ČSL a Starostové a nezávislí (STAN), kteří budou kandidovat jako koalice, se na jménu lídra ještě neshodli. Podle krajské tajemnice KDU-ČSL Miroslavy Mencové se bude rozhodovat 6. dubna. „Všichni registrovaní členové v Praze budou moci vybrat lídra a zvolit pořadí na kandidátní listině,“ sdělila na dotaz ČTK. Schválit je pak musí ještě celostátní výbor. Lídra kandidátky bude teprve schvalovat výkonný výbor TOP 09.

Úsvit – Národní demokracie chce podle mluvčího Jana Zilvara znát lídra kandidátky v polovině dubna. V květnu lídra a další kandidáty navrhne krajská konference Zelených, jmenovat ho musí republiková rada. Piráti budou podle jejich pražského předsedy Ondřeje Profanta schvalovat kompletní kandidátku nejpozději na začátku června.

Většina stran zatím podrobnosti o kampani sdělit nechtěla. U lidovců a STAN bude podle jejich mluvčího Karla Kremla v Praze trochu odlišná od jiných regionů. Zelení už představili v lednu nový vizuální styl strany, kampaň se od jiných regionů zásadně lišit nebude. Podobnou jako v jiných krajích ji chystá i KSČM. Piráti počítají pro předvolební kampaň s výdaji 300.000 korun, její styl bude celostátně jednotný.

„V oblasti obsahu se od celostátní ta pražská určitě částečně bude lišit. Praha má svá specifika,“ uvedl Henzl. ČSSD chce v kampani řešit například dostavbu silničních okruhů nebo náklady na život v Praze. Takzvaně pražská témata chce v kampani vybrat rovněž TOP 09. „Klíčový prvek kampaně TOP 09 v Praze a dalších krajích bude živý – půjde o osobní kontakt našich kandidátů s voliči,“ uvedl Jakub Hnát z tiskového servisu TOP 09.

V posledních volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 získala nejvíc hlasů v Praze TOP 09. Druhé skončilo ANO, třetí ČSSD a čtvrtá ODS. Rozdělovalo se 24 poslaneckých křesel, sedm získala TOP 09, pět hnutí ANO, po čtyřech ČSSD a ODS, dva KSČM, jednoho KDU-ČSL a jeden poslanec je nezařazený, zvolený na kandidátce Úsvitu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner