Berlín 2. ledna (zpravodaj ČTK) – Rok 2017 přinesl v Německu zvýšený zájem o politické dění, což se projevilo i nárůstem počtu členů nejvýznamnějších politických stran. Výjimkou je v tomto ohledu pouze konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Statistiku, která vychází převážně z dat z konce listopadu, zveřejnil magazín Spiegel.

Největší stranou z hlediska počtu členů je v Německu sociální demokracie (SPD), která jich na konci listopadu měla zhruba 443 tisíc. SPD sice v zářijových volbách dramaticky propadla, její nový předseda Martin Schulz ale dokázal alespoň z počátku vzbudit velké nadšení, a počet členů strany i díky tomu vzrostl o asi deset tisíc.

Nárůst v loňském roce zaznamenali i Zelení, Levice nebo poměrně nová Alternativa pro Německo (AfD). U Zelených se počet členů zvýšil do začátku listopadu o asi 3500 na 64.100, u Levice o 3272 na 62.182 a u AfD o zhruba tři tisíce na 29 tisíc koncem roku. Přes 11.500 nových členů měli začátkem prosince svobodní demokraté (FDP), kteří ale ještě neměli k dispozici statistiku o počtu členů, kteří zemřeli, nebo ze strany vystoupili. Začátkem loňského roku počet členů FDP čítal 53.896.

Jediné velké strany, které vzestupný trend nezasáhl, jsou CDU a CSU. Křesťanští demokraté kancléřky Merkelové do konce listopadu přišli o 3510 členů a bavorská CSU o další tisíc. CDU tak měla 427.173 členů a CSU přibližně 141.000.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner