Gubernátor Kirovské oblasti Nikita Belych, podezřelý podle ruských prokurátorů z korupce, drží hladovku na protest proti svému věznění. Oznámila to ruská agentura Interfax s odvoláním na jeho advokáty. Belych si rovněž stěžuje, že správa vazební věznice Lefortovo v Moskvě mu nedodává potřebné léky a brání mu v kontaktu s rodinou.

Belych je údajně podezřelý z převzetí úplatků v celkové výši 400.000 eur (asi 11 milionů Kč). Gubernátorovi hrozí až deset let vězení a pokuta odpovídající stonásobku úplatku. Minulý týden soud v Moskvě poslal Belycha na dva měsíce do vyšetřovací vazby.

Belychův advokát Vadim Prochorov agentuře Interfax řekl, že gubernátor drží hladovku už pět dní a několik kilogramů zhubl. Léky, byť v omezeném množství, prý sice začal dostávat, kontakt s bratrem a manželkou ale stále nemá. O své hladovce Belych oficiálně informoval vězeňskou správu, řekl Prochorov. Její vedení oznámilo, že bude vězňův zdravotní stav sledovat.

Belych byl jako jeden z mála ruských gubernátorů dříve kritikem Kremlu a aktivistou ruské pravice. Jeho poradcem býval opoziční předák Alexej Navalnyj. Když Belych přijal nabídku Kremlu na gubernátorskou funkci, řada ruských opozičních politiků ho kritizovala za to, že se „spolčil s ďáblem“.

O Belychově kauze je podle kremelského mluvčího Dmitrije Peskova informován prezident Vladimir Putin, který gubernátora v roce 2009 do funkce jmenoval. V případu se ale prý Putin neangažuje.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner