Předseda katalánského parlamentu Roger Torrent dnes oznámil že na šéfa regionální vlády znovu navrhl vazebně stíhaného separatistického vůdce Jordiho Sáncheze. Post je tři měsíce od regionálních voleb stále neobsazený.

„Navrhuji poslance Jordiho Sáncheze jako kandidáta na funkci. On se těší největší podpoře,“ uvedl Torrent na twitteru. Při posledním podobném pokusu na konci března Sánchez svou kandidaturu stáhl, protože španělská justice ho odmítla propustit na svobodu, což je podmínkou pro to, aby se mohl funkce ujmout.

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont dnes z Německa, kde čeká na rozhodnutí tamní justice o případném vydání do Španělska, španělské úřady vyzval, aby Sánchezovi zvolení předsedou katalánské vlády umožnily.

Předseda katalánského parlamentu dnes navrhl kandidáta na regionálního premiéra už počtvrté. Nejdřív navrhoval Puigdemonta, poté Sáncheze a naposledy bývalého mluvčího katalánské vlády Jordiho Turulla.

Snaha o obsazení postu Puigdemontem se ukázalo jako příliš komplikované vzhledem k jeho pobytu v belgickém exilu, do něhož se uchýlil kvůli stíhání španělskou justicí. Puigdemont se funkce „prozatím“ vzdal.

Kandidaturu Turulla zmařila španělská justice tím, že ho obvinila ze vzpoury společně s dalšími separatistickými vůdci a mezi dvěma koly hlasování v parlamentu ho uvěznila.

Rovněž Sánchez čelí obvinění ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska. Ve vazbě je od poloviny října kvůli tomu, že svolal demonstraci na protest proti zásahu španělské policie na úřadech katalánské vlády. Důvodem zásahu bylo referendum o nezávislosti, které regionální vláda tehdy chystala a nakonec 1. října i uspořádala navzdory varování Madridu, že takové hlasování je protiústavní.

Pokud nebude nový šéf katalánské vlády jmenován do 22. května, budou automaticky vyhlášeny nové regionální volby. Katalánsko je mezitím pod přímou správou Madridu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner