Jedenáct vězňů, kteří se v pardubické věznici přiotrávili léky, je užili místo drog. Všichni jsou mimo ohrožení života, jeden zůstává v nemocnici. ČTK to dnes řekl mluvčí Vězeňské služby Robert Blanda. Poslední je stále ve vězeňské nemocnici na Pankráci, uvedl.

Záchranka v úterý večer převezla osm intoxikovaných vězňů do nemocnic v Pardubicích a Chrudimi, ve středu a ve čtvrtek se vrátili s jednou výjimkou zpět do věznice. Podle Blandy zneužili léky na srdeční arytmii, které měl předepsané jiný odsouzený.

„Je zde i ta pravděpodobnost, že ten odsouzený si mohl vyšetřit některé léky, potom se jich nějakým způsobem zbavit a mohlo dojít k nabytí léků těmi mladistvými odsouzenými. Je to jedna z vyšetřovacích variant,“ řekl dnes novinářům ředitel pardubické věznice Tomáš Kubín. Léky na arytmii nejsou návykové, proto vězeň mohl mít u sebe až celé balení. Všichni ve skupině vězňů byli podle něj starší 18 let, do vězení se však dostali ještě jako mladiství.

„Vězeňská služba v této souvislosti odmítá mediální spekulace, že se mělo jednat o hromadný pokus sebevraždy ze strany mladistvých odsouzených s cílem poukázat na situaci ve věznici,“ uvedl Blanda.

Vězeňská služba odmítla, že by se její příslušníci dopouštěli násilí vůči mladistvým odsouzeným nebo že by tito byli vystaveni násilí ze strany dospělých odsouzených. „Kontakt mladistvých odsouzených s dospělými je možný pouze během vzdělávacích, pracovních či zájmových aktivit, na které je ze strany vězeňské služby kladen velký důraz. Tyto aktivity probíhají vždy pod přímým dohledem zaměstnanců věznice,“ uvedl Blanda.

Léky, které vězni spolykali, nejsou totožné s léky, které byly odcizeny ve věznici v lednu a jejichž krádež zatím vězeňská služba vyšetřuje. Podle Blandy patří mladiství odsouzení mezi jednu z nejproblematičtějších a často velmi agresivních skupin vězňů a vězeňská služba jim věnuje zvýšenou pozornost.

Situace v pardubické věznici je podle mluvčího stabilní. V současnosti si tam odpykává trest více než 700 vězňů. V oddělení s dozorem jich je asi 330, v oddělení s ostrahou zhruba 370, dalších 20 je mladistvých.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner