Vězni a vězenkyně z Rýnovic a Světlé nad Sázavou zahrají dnes večer na koncertu Pět tváří zdi, který se uskuteční v Senátu. Součástí akce budou i rozhovory na téma vězeňství. Zapojí se do nich oběti trestných činů, zástupci Vězeňské služby, současní i bývalí odsouzení a jejich příbuzní.

Koncert se koná šestým rokem, z toho podruhé v prostorách horní komory Parlamentu. „Vězni budou hrát většinou vlastní tvorbu,“ uvedla k umělecké části programu mluvčí Senátu Eva Davidová. V publiku usednou ředitelé věznic, justiční pracovníci či zaměstnanci vládních i neziskových organizací.

Akci pořádá Mezinárodní vězeňské společenství, které chce přiblížit z různých úhlů pohledu, co znamená a co vše s sebou přináší spáchání byť i jen banálního trestného činu. Pět tváří vězeňské zdi z názvu projektu představují odsouzení, oběti, propuštění, rodina a justice.

Koncert má upozornit zejména na dva projekty vězeňského společenství. Prvním z nich je Andělský strom, který nabízí možnost obdarovat o vánočních svátcích děti, jejichž rodiče jsou ve vězení. Dítě dostane dárek jménem rodiče i s jeho osobním dopisem.

Druhým projektem je Building Bridges, který se uvnitř věznic snaží o dialog skupin obětí a pachatelů. Pachatelé a oběti nesouvisejících trestných činů si navzájem vyprávějí své příběhy. Oběti popisují, jaký dopad měl zločin na jejich život, a odsouzení mluví o tom, co se v jejich životě pokazilo a komu ublížili. Na závěr napíšou dopisy vlastním obětem a vlastním pachatelům a navzájem si je přečtou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner