Na mezinárodních sportovních událostech by se při nástupu anglického družstva mohla už brzy hrát jiná hymna než dosud. Zatímco Wales a Skotsko mají hymny vlastní, Angličané se musí prozatím spokojit s písní God Save the Queen, která je ale společná celému Spojenému království. Britští zákonodárci dnes učinili první krok k tomu, aby svou vlastní hymnu získala i Anglie. Favorita už mají, informoval zpravodajský sever BBC.

Návrh dnes v parlamentu představil labouristický poslanec Toby Perkins. Poslanci s jeho plánem vyjádřili souhlas, což ovšem zatím pouze znamená, že se o něm bude dál debatovat. Plénum britské dolní komory by se jím mělo zabývat už v březnu.

Píseň, která by zněla při nástupu anglických sportovních družstev, by si měli vybrat sami obyvatelé jedné z historických částí Spojeného království, uvedl Perkins. Mohli by tak podle něj učinit v televizní show podobné oblíbeným castingovým soutěžím.

Už nyní ale existuje jasný favorit: píseň Jerusalem s textem Williama Blakea zhudebněná Hubertem Parrym.

 

V této písni se na rozdíl od britské hymny nevyskytuje zmínka o královně, podle Perkinse to ale neznamená, že by její podporou usiloval o republikánskou formu uspořádání státu.

Spojené království Velké Británie a Severního Irska tvoří čtyři části: Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko. Každá z nich má různou formu autonomie. Jednotlivé části království soutěží odděleně například na fotbalových či ragbyových šampionátech, Skotům na nich hraje píseň Flowers of Scotland a Velšanům Land of My Fathers. Naopak na olympijských hrách reprezentují sportovci ze všech čtyř částí tvořících Británii společně celou monarchii.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner