Policie dnes odpoledne zadržela v Opavě u stadionu při násilnostech fotbalových chuligánů pět desítek lidí. Šlo především o příznivce Baníku Ostrava, který se utkal s opavským klubem, uvedli policisté. Zadržení lidé útočili na opavské příznivce, policisty i bránu stadionu. Mezi fanoušky i policií jsou zranění, poškozeno bylo i několik policejních vozů. Škodu moravskoslezská policie ještě nevyčíslila, řekla ČTK její mluvčí Gabriela Holčáková.

Do Opavy vyrazilo asi 1500 příznivců Baníku. Vedení opavského celku uvolnilo pro potřeby hostů 340 vstupenek. Ostravským fanouškům se to nelíbilo, smyslem jejich cesty bylo i to, vyjádřit nesouhlas s tak malým množstvím vstupenek.

Na stadion šla jen hrstka příznivců hostů. Zbytek nechal vstupenky propadnout a zápas bojkotoval. Násilnosti se tak odehrávaly především v okolí stadionu, u jeho hlavní brány. „V tuto chvíli upřesňujeme, zda jde v případě zadržených o přestupky, nebo o trestné činy,“ řekl ČTK ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

Problémy začaly v době, kdy se dav fandů dostal ke stadionu. Tam poprvé použili pyrotechniku. Odpalovali světlice a dělobuchy, které házeli i za plot stadionu. Policie poprvé zakročila. Početnou skupinu za pomocí těžkooděnců a koní vytlačila. S pouty na rukou pak do policejních vozů putovali první zadržení.

Po začátku zápasu se velká část ostravských fandů sešla u hlavního vchodu na stadion. Symbolicky pod prázdnou tribunou, jejíž část byla vyhrazena právě pro ně. Opět začaly létat dělobuchy. Mířily na členy bezpečnostní služby, kteří střežili útroby stadionu. V jeden okamžik se k dav pokusil vylomit bránu na stadion. Policisté násilníky vytlačili. Vytyčili pásmo 30 metrů kolem hlavního vchodu, kam nesměl nikdo.

Drobné potyčky pokračovaly až do konce zápasu, který Baník Ostrava vyhrál 1:0. Dav se pak vydal na cestu centrem Opavy na nádraží. Konflikty a potyčky pokračovaly i cestou. Část příznivců Ostravy odjela vlakem v 17:00. Část zůstala v opavských restauracích. Zásah policie tak pokračoval do večerních hodin. Hlídky situaci podle Holčákové monitorují.

„Fotbalový zápas jsme vyhodnotili jako rizikový. To se potvrdilo,“ řekl Kužel. Dodal, že celkem bylo nasazeno 400 policistů. Moravskoslezské kolegy přijeli posílit kolegové z dalších krajů. Dorazily pořádkové jednotky z Brna či Plzně i jízdní policie ze Zlína.

Naposledy se oba druholigové kluby i jejich agresivní fanoušci střetli loni v září v Ostravě. Ani tehdy se zápas neobešel bez násilností, policie už obvinila nejméně deset lidí. Všichni vnikli při zápasu na hrací plochu, obžalováni byli z výtržnictví. Kriminalisté dál vyhodnocují kamerové záznamy a snaží se identifikovat další agresivní fanoušky.

Popis svědků:

V okolí stadionu nejprve panoval klid. Až do osmdesáté minuty zápasu, kdy Tomáš Mičola kopl rozhodující branku. V té chvíli se rozburácela pyrotechnika a baníkovci slavili vítězství ještě několik minut po zápase na místě.

Pak se vydali zpět na Východní nádraží a zamířili tam po ulici Sadová. Několik stovek fanoušků však zahnulo na Mostní ulici a zamířilo k mostu. Právě tam došlo k tvrdému střetu s příznivci domácích. Policie se po pár minutách dokázala mezi oba tábory postavit. Baníkovci pak začali odcházet zpět směrem k Nákladní ulici.

V druholigovém zápasu dnes Baník Ostrava porazil Opavu 1:0.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner