Hanoj 16. dubna – Vietnamští vesničané z okolí hlavního města Hanoje kvůli sporu o vyvlastnění pozemků zajali jako rukojmí nejméně tucet policistů, oznámila dnes agentura AFP s odvoláním na protestující a na vietnamská státní média. Úřady se odmítly vyjádřit.

Obyvatelé několika vsí se cítí nespravedlivě postiženi vyvlastněním pozemků, které vzápětí měly být prodány telekomunikační firmě vlastněné armádou. V sobotu nespokojenost vyústila v potyčky vesničanů s představiteli místních úřadů. Následně vesničané zajali policisty, které nemíní propustit, dokud do případu nezasáhne vláda.

„Lidé se opevnili ve vsích. Nikdo nemůže dovnitř ani ven. Policie oblast obklíčila a zabránila tak v přístupu novinářům. Situace je napjatá,“ vylíčil AFP jeden z protestujících. Podle jiného z vesničanů v sobotu zaněly i výstřely do vzduchu a policie několik místních zatkla.

Konflikty o půdu nejsou ve Vietnamu vzácností. V roce 2012 se majitel rybářského podniku bránil před vyvlastněním podomácku zhotovenými zbraněmi a zranil sedm policistů. Byl odsouzen k pěti letům vězení, ale jeho případ se stal symbolem nespokojenosti propukající po celé zemi. O rok později na severu Vietnamu jeden muž zavraždil provinčního hodnostáře a následně spáchal sebevraždu; za motiv je rovněž označován pozemkový spor.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner