V prostorách Senátu dnes v Praze začíná Festival spisovatelů. Pětadvacátý ročník akce, která do Prahy v uplynulých letech přivezla množství významných autorů včetně nositelů Nobelovy ceny, si jako letošní téma zvolil strach. Hosty festivalu jsou autoři ze zemí, které jsou v současné době plné politického napětí – z Íránu, Iráku, Izraele či Řecka. V diskuzích se čtenáři budou mluvit i o strachu, který člověk zažívá ve válečných konfliktech a totalitních režimech.

Na festivalu bude opět udělena Cena Spirose Vergose za svobodu projevu. Letošním jejím laureátem je Constantine Kokossis – spisovatel, diplomat a bývalý řecký velvyslanec v České republice. Nyní působí jako humanitární pracovník věnující se pomoci uprchlíkům a na festivalu plánuje mluvit i o vztahu Čechů k migrantům v poslední době. Zahraniční hosty už v pátek přivítal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Program festivalu, který je celý možné sledovat online v České televizi, začne dnes ve 14:00 autorským čtením a diskusí iráckého novináře a spisovatele Samuela Šimúna a českého básníka Miroslava Topinky. Od 16:00 budou debatovat americký spisovatel James Gabbe a izraelský spisovatel Jišaj Sarid. Všichni tři zahraniční účastníci se setkají na galavečeru, při kterém diskuzi na téma strach bude moderovat nizozemský novinář a spisovatel Arnon Grunberg.

Stejně jako Gabbe, který byl s americkou armádou ve válce ve Vietnamu, má Grunberg zkušenost s oblastí válečného konfliktu – s nizozemskými vojáky cestoval po Iráku a Afghánistánu. U příležitosti festivalu vychází česky jeho román Gstaad. Mapuje zrod a vývoj pokřiveného člověka, jehož nesnadná životní cesta zavádí do stále větší temnoty.

Festival potrvá do pondělí. Akce, kterou založil na počátku 90. let v Praze žijící americký básník Michael March, se poslední léta potýká s nedostatkem financí a nízkou podporou z veřejných míst. Zkrátila se doba jeho trvání, stále se ale snaží do Česka přivážet osobnosti, které odvážně popisují ve svých dílech současný svět. Na jeho pozvání Prahu navštívilo deset nositelů Nobelovy ceny včetně zatím poslední nositelky této ceny, Světlany Ajexijevičové, která Prahu navštívila loni.

V sobotu i v neděli se od 19:00 koná Gala večer. Ten první zahájí předseda Senátu Milan Štěch, zítřejší zase místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner