Český telekomunikační úřad zatím zamítl všechny žádosti mobilních virtuálních operátorů o povolení účtovat si příplatek za roaming. Tuto možnost mají firmy v odůvodněných případech po 15. červnu, kdy platí povinnost účtovat si v EU stejné ceny, jako v rámci domácího volání. ČTÚ to uvedl v monitorovací zprávě.

Příplatek chtěli zavést virtuální operátoři Mundio Distribution, miniTEL a ERBIA MOBILE. „Žadatelé neprokázali splnění podmínky Prováděcího nařízení EK), že by nebyli schopni pokrýt svoje náklady na poskytování regulovaných maloobchodních roamingových služeb, což by mělo za následek narušení udržitelnosti jejich modelu pro stanovení vnitrostátních cen,“ zdůvodnil ČTÚ zamítnutí.

Podle Filipa Kůžela z odborného serveru Mobilmania mohou mít právě virtuální operátoři kvůli nové regulaci roamingu vážný problém. Zatímco síťový operátor si vyšší náklady na roaming svých zákazníků kompenzuje příchozím roamingem, tedy provozem od turistů, kteří přijíždějí do Česka, virtuální operátor bez vlastní mobilní sítě takovou možnost nemá.

Na českém trhu je více než 170 virtuálních mobilních operátorů nebo přeprodejců mobilních služeb. Ti mají na počtu vydaných SIM karet podíl asi sedm procent.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner