Biatlonistka Veronika Vítková obsadila ve stíhacím závodě na olympijských hrách v Pchjongčchangu sedmé místo a nenavázala na bronz ze sobotního úvodního sprintu. Ještě před poslední čtvrtou střeleckou položkou figurovala devětadvacetiletá Češka na třetí příčce, ale po dvou chybách ztratila naději na další medaili. Michal Krčmář obsadil v závodě mužů až 30. místo a nenavázal na stříbro ze sprintu. Zlato získal Francouz Martin Fourcade.

Pro druhé individuální olympijské zlato si dojela vítězka sprintu Němka Laura Dahlmeierová. Druhá skončila v dramatickém finiši Slovenka Anastasia Kuzminová před třetí Anais Bescondovou z Francie.

„Je z toho sedmé místo, ale můžu být spokojená. Je to umístění do desítky,“ řekla Vítková. „Nemůžu být nespokojená a další závody máme před sebou, tak uvidíme.“

Další česká reprezentantka Jessica Jislová udržela na desetikilometrové trati 23. místo, z něhož do stíhačky vybíhala. „Jsem spokojená, ale mohlo to být o dvě příčky lepší. Finiš jsem takticky nezvládla. Jak je cíl z kopce, takže jakmile se někdo za vámi schová, tak nemáte ve finiši šanci. To byla trochu chyba,“ řekla Jislová.

Markéta Davidová se propadla z 15. na 25. příčku a Eva Puskarčíková si naopak polepšila ze 43. na 32. pozici.

Vítková v sobotu získala první velkou individuální medaili a ve stíhačce dlouho živila naději na další. Do závodu vyrazila z třetího místa a po první bezchybné střelecké položce si o jednu příčku polepšila.

Při druhé střelbě vleže v poryvech větru sice jednou chybovala a propadla se na průběžnou pátou pozici, ale čistá úvodní „stojka“ ji vrátila do boje o cenný kov. Na trati se Vítkové tentokrát běžecky tolik nedařilo, přesto ještě před poslední položkou vestoje držela třetí místo. Pak však udělala dvě chyby.

„Snažila jsem se ty rány střílet na jistotu, ani mi nepřišlo, že by to měla být nějak rychlá položka. Ale bohužel, vypadly ven a musela jsem na dvě trestná kola,“ řekla Vítková k poslední střelecké položce.

Nejrychlejší stíhací jízdu předvedla Kuzminová, která se z třináctého místa posunula po polovině závodu do čela před Dahlmeierovou. Poté ale na střelnici chybovala a nechala si Němku znovu odjet.

Dahlmeierová zvládla dvě položky vestoje bez chyby a jako první biatlonistka v historii získala na jedné olympiádě zlato ze sprintu i následné stíhačky. Dosud se to podařilo pouze norské legendě Ole Einaru Björndalenovi v Salt Lake City 2002.

Do her v Koreji přitom Dahlmeierová na kontě žádný cenný kov pod pěti kruhy neměla. Zároveň potvrdila německou nadvládu v Pchjongčchangu, nedělnímu sprintu totiž kraloval její krajan Arnd Peiffer.

„Byl to opravdu strašně těžký závod, neskutečně! Sotva mi teď roztávají prsty, měla jsem strašné bolesti, horší než v závodě předtím,“ řekla po závodě v desetistupňovém mrazu první dvojnásobná vítězka těchto her. „Ale jinak je to skvělý pocit. Přitom jsem se před závodem i během něj cítila unaveně. Jen jsem se snažila zůstat soustředěná a dopadlo to,“ dodala Dahlmeierová.

Slovenka s ruskými kořeny Kuzminová ve finiši udržela o dvě desetiny druhé místo před Bescondovou a má čtvrtou olympijskou medaili. Třetí Francouzka naopak získala první cenný kov pod pěti kruhy.

Krčmář se po sedmi chybách propadl na 30. místo, vyhrál Fourcade

Sedmadvacetiletý Krčmář pohřbil naděje na další úspěch na střelnici, kde udělal celkem sedm chyb, z toho pět na položkách vestoje.

Pro zlato si stejně jako v Soči dojel vedoucí muž Světového poháru Francouz Martin Fourcade, který se po famózním běhu dokázal posunout z osmého místa po sprintu. Svou první velkou individuální medaili v kariéře senzačně získal teprve dvacetiletý Švéd Sebastian Samuelsson, jenž skončil druhý. Bronz vybojoval Němec Benedikt Doll.

Druhý český závodník ve stíhacím závodu na 12,5 kilometru Ondřej Moravec udělal dokonce ještě o jednu chybu více než Krčmář a z 29. místa se propadl až na 51. pozici.

Ani jeden ze tří medailistů ze sprintu nedokázal zužitkovat výhodnou pozici na startu k dalšímu cennému kovu. Krčmář hned po první střelbě vleže musel na dvě trestná kola a propadl se na 22. místo s minutovou ztrátou na čelo.

Další položku sice zvládl čistě, ale „stojky“ mu vůbec nevyšly. Udělal hned pět chyb, navíc měl nejpomalejší střelecký čas z celého startovního pole.

Fourcade si spravil chuť po nevydařeném sprintu a získal svou třetí individuální zlatou medaili z olympijských her. Pod pěti kruhy vybojoval devětadvacetiletý francouzský fenomén už pátý cenný kov. Fourcade předvedl druhý nejrychlejší běh, po třetí střelecké položce se dostal do čela a vedení s přehledem udržel.

Švédský mladík Samuelsson startuje na své první olympiádě a hned v druhém závodu si díky vůbec nejrychlejšímu běhu senzačně dojel ze 14. místa po sprintu pro stříbrnou medaili. Ve Světovém poháru mu přitom patří až 50. místo. Na Samuelssonův finiš nestačil Doll, i on ale mohl slavit první cenný kov pod pěti kruhy.

Muži – stíhací závod (12,5 km): 1. M. Fourcade (Fr.) 32:51,7 (1 tr. okruh), 2. Samuelsson (Švéd.) -12,0 (1), 3. Doll (Něm.) -15,1 (1), 4. T. Bö (Nor.) -1:02,6 (3), 5. Schempp (Něm.) -1:02,7 (3), 6. Weger (Švýc.) -1:03,1 (2), 7. Desthieux (Fr.) -1:03,7 (3), 8. Peiffer (Něm.) -1:14,1 (3), 9. Bjöntegaard (Nor.) -1:26,3 (4), 10. Hofer (It.) -1:32,7 (3), …30. Krčmář -3:49,9 (7), 51. Moravec (oba ČR) -5:54,2 (8).

Ženy – stíhací závod (10 km): 1. Dahlmeierová (Něm.) 21:06,2 (1 tr. okruh), 2. Kuzminová (SR) -29,4 (4), 3. Bescondová (Fr.) -29,6 (1), 4. Olsbuová (Nor.) -1:07,3 (4), 5. Öbergová (Švéd.) -1:08,9 (3), 6. Herrmannová (Něm.) -1:19,4 (2), 7. Vítková (ČR) -1:37,3 (3), 8. Häcklová (Švýc.) -1:41,5 (3), 9. Eckhoffová (Nor.) -1:47,8 (5), 10. Brörssonová (Švéd.) -1:54,5 (1), …23. Jislová -2:49,0 (3), 25. Davidová -2:54,5 (6), 32. Puskarčíková (všechny ČR) -3:18,5 (3).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner