Ankara/Washington 6. listopadu (ČTK) – Americké velvyslanectví v Turecku začalo v omezené míře znovu vydávat víza tureckým občanům. Ankara vzápětí oznámila, že obdobný krok učiní na svých zastoupeních ve Spojených státech, uvedla dnes agentura Reuters. Washington pozastavil vydávání víz poté, co Ankara zadržela dva turecké občany zaměstnané na amerických zastupitelských úřadech; Turecko se pak rozhodlo pro reciproční postup.

Turecká strana se nyní americké ambasádě zaručila, že nevyšetřuje žádné další zaměstnance amerického zastoupení, uvedla dnes agentura AP. Ankara rovněž ubezpečila Washington, že turečtí zaměstnanci amerického zastoupení nebudou v budoucnu zadržováni ani vězněni „za plnění svých služebních povinností“ a že turecké úřady budou americkou stranu předem informovat, pokud budou mít v úmyslu její místní zaměstnance zatknout.

O řešení diplomatické roztržky jednali mimo jiné šéfové diplomacií USA a Turecka Rex Tillerson a Mevlüt Çavuşoglu a v polovině října do Ankary přicestovala americká delegace.

Americké velvyslanectví uvedlo, že je stále znepokojeno předchozím zatčením svých místních zaměstnanců a dalších amerických občanů, například pastora Andrewa Brunsona. Ten byl v Turecku zadržen loni v říjnu a byl obviněn z vazeb na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, jemuž Ankara připisuje nezdařený pokus o převrat. Gülen, který pobývá v USA, podíl na převratu odmítá.

Uvolnění americko-turecké vízové roztržky přichází den před zahájením pětidenní návštěvy tureckého premiéra v USA, kde bude Binali Yildirim o napjatých vztazích dvou členských zemí NATO jednat s americkým viceprezidentem Mikem Pencem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner