Zřejmě se záporným stanoviskem vlády budou zákonodárci projednávat návrh Martina Plíška z TOP 09 na zpřísnění podmínek pro činnost soudních znalců. Plíšek chce novelou zákona o znalcích a tlumočnících zavést pro soudní znalce například vstupní zkoušky, které ověří jejich vědomosti. Podle předběžného stanoviska pro středeční zasedání kabinetu je záměr žádoucí, opoziční předloha má ale nedostatky.

Novela neuvádí, kdo by měl vstupní zkoušku organizovat, kdo by měli být zkoušející ani další podrobnosti, stojí v materiálu pro ministry. Zkouška by podle vládních legislativců taky nedávala smysl bez zakotvení nároku na následné jmenování znalcem, když uchazeč by navíc hradil za prověrku podle Plíškovy úpravy až pětitisícový poplatek.

Poslancova předloha by znalcům uložila prohlubovat si vědomosti a zakotvila by možnost jejich průběžné kontroly. Podle dokumentu pro vládu jsou tato ustanovení příliš obecná a není jasné, za jaké situace by byly tyto podmínky splněny.

Plíšek zdůvodňuje novelu, jež by navíc zdvojnásobila horní hranici peněžitých sankcí za prohřešky znalců, tím, že nynější úprava není dostatečná. Znalecké posudky mají v mnoha sporech zásadní význam, mohou prodloužit řízení nebo i poškodit účastníky, upozorňuje v důvodové zprávě.

Ministerstvo spravedlnosti chystá návrh nového zákona o znalcích a tlumočnících. Přijímat dílčí novelu by nebylo koncepční, stojí se ve stanovisku pro kabinet. Plíšek ale má pochyby o tom, že se vládní předloha stihne dokonce volebního období Sněmovny projednat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner