Pro neústavnost vláda zřejmě odmítne návrh opozičního Úsvitu na zákaz halal porážek zvířat. Ministři se podle předběžného stanoviska pro jejich středeční zasedání taky vymezí proti tvrzení Úsvitu o tom, že je z těchto rituálních porážek financován terorismus. Kabinet je označí za spekulativní.

Návrh Úsvitu zasahuje „neopodstatněně a nepřiměřeným způsobem“ do práva na svobodu náboženského projevu zaručeného ústavní Listinou základních práv a svobod, stojí v dokumentu pro ministry. Vládní legislativci navíc poukazují na nerovnost, když se zákaz vztahuje pouze k islámu, a nikoliv i k jiným vyznáním.

Poslanci Úsvitu původně navrhovali zákaz halal i košer porážek. Novelu stáhli a nahradili ji jinou, která pojednává jen o halal porážkách. Současné znění zákona na ochranu zvířat proti týrání umožňuje tyto způsoby porážky používat, a to na základě povolení ministerstva zemědělství.

Předkladatelé poukazují na to, že zvíře umírá za plného vědomí i několik minut. „Dalším důvodem pro zákaz je, že halal porážky jsou certifikované. Za certifikaci se platí poplatek, který je často příjmem islámských teroristů,“ uvádějí. Vadí jim také to, že tyto porážky jsou nehygienické, protože během krvácení poráženého zvířete může být maso kontaminováno žaludečním a střevním obsahem zvířete, v němž mohou být například nebezpečné bakterie.

Kabinet by měl novele vytknout i legislativní nedostatky. Předloha například postrádá vymezení pojmu „halal porážka“, když rituální porážka se v islámu nazývá dhabíha, stojí v dokumentu. Novela je navíc napsána podle vládních právníků tak, že nemůže dosáhnout zamýšleného cíle.

V původním návrhu Úsvit poukazoval na to, že kdyby byly zakázány jen halal porážky, šlo by o diskriminaci na základě náboženství. Předloha se proto měla vztahovat na všechny metody porážky zvířat stanovené náboženskými obřady. V nynějším návrhu, o němž rozhodnou zákonodárci, autoři také říkají, že diskriminační není. Judaismus je podle nich v Česku tradiční a není zhoubný.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner