Vláda se bude na své středeční schůzi zabývat tím, zda přistoupí k řízení před Ústavním soudem, který řeší případnou změnu v ukládání postihů za přestupky v silničním provozu. Příslušnou ústavní stížnost podal muž, jemuž úřady na rok zakázaly usednout za volant, protože v práci řídil jiný typ vozidla, než k jakému měl řidičské oprávnění. Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že ministerstva dopravy, vnitra i spravedlnosti jsou proti zrušení napadeného ustanovení zákona.

Muž, který se obrátil na Ústavní soud, obstarává technické služby pro obci Žichlínek u Lanškrouna. Řidičské oprávnění má pro osobní vozy a pro traktory, a to i s přívěsem. V únoru 2016 při výkonu práce popojel na trase dlouhé jeden kilometr vozidlem s přívěsem, které spadá do jiné kategorie.

Úřady to vyhodnotily jako nedbalostní přestupek a muži uložily roční zákaz řízení a pokutu 25.000 korun. Postupovaly přitom podle ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích, podle nějž se za daný přestupek ukládá pokuta „od 25.000 Kč do 50.000 Kč“ a zákaz činnosti „od jednoho roku do dvou let“.

Stěžovatel ke své stížnosti proti rozhodnutí úřadů připojil návrh, aby soud hranici 25.000 korun a jednoho roku zrušil jako neústavní a nepřiměřenou, a dal tak úředníkům větší prostor pro zvážení okolností konkrétních posuzovaných případů. Požaduje také zrušení dalšího zákonného ustanovení, podle nějž nelze sankci za přestupek odpustit.

Muž upozorňuje mimo jiné na to, že uložená sankce je pro něj likvidační, protože při ročním zákazu řízení by přišel o práci. Poukázal také na to, že sice neměl příslušné řidičské oprávnění stanovené právním předpisem, měl ale oprávnění pro řízení větších a složitějších souprav. S vozidlem prý navíc popojížděl v místě, kde byl slabý provoz.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner