Praha 27. listopadu (ČTK) – Vláda ve středu projedná analýzu ministerstva financí k využívání zajišťovacích příkazů. Z dokumentu vyplývá, že finanční správa letos do konce července vydala 960 příkazů na 1,17 miliardy korun. Loni to bylo 1561 zajišťovacích příkazů na 3,3 miliardy korun, o rok dříve 1605 příkazů na 3,6 miliardy korun. Na jednu firmu může správa vydat více zajišťovacích příkazů, vyplývá z materiálu.

Zajišťovací příkaz je jedním z institutů finanční správy proti neplatičům daní. Úředníci mohou předpokládanou daň vybrat dopředu, a zadržet tak peníze nebo majetek, dokud firma neuhradí částku uvedenou v příkazu. Finanční správa v poslední době čelila kritice, že příkazy zneužívá.

V letošním roce se tak příkazy týkají 204 firem, za celý loňský rok to bylo 309 firem. Celkem finanční správa ke konci července evidovala zhruba 514.000 plátců DPH.

V posledních měsících se problematika příkazů dotkla například opavské společností FAU. Finanční správa čelila podezření, že firmu chtěla účelově zlikvidovat a že jednala na pokyn exministra financí Andreje Babiše (ANO). Ten to popřel, stejně jako generální ředitel finanční správy Martin Janeček. V září pak Krajský soud v Ostravě zrušil rozhodnutí celníků o zajišťovacích příkazech. Celní úřad podle něj neměl důvod pro tak masivní zajištění. Finanční správa firmu FAU podezřívá z vědomého zapojení do karuselového podvodu. Celníci podali proti rozhodnutí kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Kvůli příkazům se dostala do insolvence i tiskárna Europrint, které následně soud povolil reorganizaci.

Podle materiálu přitom bylo k 16. srpnu podáno kvůli zajišťovacím příkazům 186 žalob, správní soudy rozhodly v 74 případech a čtvrtina rozhodnutí Finanční správy byla zrušena. Finanční správa pak podle analýzy s konečnou platností neuspěla v sedmi řízeních u šesti firem, což je zhruba desetina všech dosud rozhodnutých soudních řízení.

Finanční správa na počátku listopadu oznámila, že bude při vydání zajišťovacího příkazu u fungujících firem nabízet alternativní zajištění majetku, jako je zástavní právo, ručení třetí osoby nebo finanční záruky. Vydala k tomu i novou metodiku, uvádí materiál.

Vedle toho MF navrhuje změnu legislativy. Úřad například uvažuje o obdobném mechanismu, který existuje v insolvenčním řízení. Firmy by si mohly zvolit jako alternativu řádně jmenovaného správce s odbornými znalostmi. Jeho schválení by pak po nezbytně nutnou dobu podléhaly všechny operace týkající se zmenšení majetku firmy.

MF v materiálu také uvádí, že se nikdy neodklonilo od pravidel na prolomení daňové mlčenlivosti, z kterého byl úřad také v posledních měsících obviněn. „Ministerstvo financí nemůže svévolně zasahovat do rozhodovací praxe Finanční a Celní správy České republiky v konkrétních kauzách a nečiní tak,“ uvádí materiál.

Analýza dále uvádí, že výměně informací mezi MF a finanční nebo celní správou nebrání daňová mlčenlivost, ta totiž platí navenek a nikoli dovnitř soustavy správců daně. „To ovšem neznamená, že je možné ze strany úředních osob MF získávat kdykoli jakékoli informace. Tato možnost je vždy omezena zákonnou působností a pravomocí k plnění určitého úkolu,“ uvádí dále dokument.

Rok příkazy
Počet vydaných příkazů Částka (mil. Kč) Úhrada ze zajištění (mil. Kč) Počet subjektů
2013 457 6173 N/A 280
2014 1032 4172 256 328
2015 1605 3633 822 424
2016 1561 3329 1098 309
07/2017 960 1168 475 204

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner