Vláda na svém středečním zasedání projedná cestu prezidenta Miloše Zemana do Číny. Ministři musí, stejně jako u dalších prezidentských cest, schválit financování návštěvy. Podle informací ČTK jsou náklady předběžně vyčísleny na 5,6 milionu korun. V částce není zahrnuta doprava armádními letouny ani ochrana ústavních činitelů. Vzhledem k vládní krizi dnes lidovci Zemana vyzvali, aby do Číny nejezdil a zůstal v České republice.

Do Číny má Zeman odletět ve čtvrtek, zpět přiletí v noci na 18. května. Podle původních plánů jej mělo doprovodit šest ministrů, dnes ale tři sociálnědemokratičtí ministři účast odmítli kvůli politické krizi. Nahradí je jejich náměstci. Do Číny poletí ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD), ministr dopravy Dan Ťok a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (oba ANO).

Během návštěvy Číny se prezident setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, miliardářem Čang Ťin-tungem nebo s primátorem Šanghaje. Domluvená je i schůzka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který bude v té době v Číně na státní návštěvě.

Hlavním motivem cesty by měla opět být ekonomická spolupráce. Na konferenci o projektu Hedvábné stezky pronese podle ředitele hradního zahraničního odboru Rudolfa Jindráka Zeman projev, ve kterém se vysloví pro to, aby součástí projektu byla i Česká republika. Během cesty po Číně bude podepsáno několik obchodních smluv či memorand. Zemana doprovodí početná podnikatelská delegace. I proto mají do Číny letět dvě vládní letadla.

Poměrně vysoké náklady na cestu jsou v dokumentu, který dostala vláda, vysvětleny počtem členů delegace a doprovodu, účastí ministrů a náměstků ministrů a také tím, že se návštěva částečně uskuteční mimo Peking. Zpráva pro vládu byla zpracována ještě před dnešním rozhodnutím většiny sociálnědemokratických ministrů do Číny neletět.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner