Vláda Andreje Babiše (ANO) obešla při loňských personálních změnách na úřadech podle odborné skupiny iniciativy Rekonstrukce státu služební zákon, ale neporušila jej. Takzvaná systemizace, kterou kabinet před Vánoci provedl, ohrožuje kontinuitu a stabilitu státní správy, uvedla iniciativa v dnešní tiskové zprávě.

Na ministerstvech a na úřadu vlády ubylo 14 sekcí, zrušeno bylo celkem 23 služebních a 50 pracovních míst. Skupina se podle mluvčí iniciativy shodla na tom, že „zdůvodnění rozsáhlých organizačních změn na úrovni odborných náměstků byla buď vágní, a nebo zcela chyběla“. Funkci odborného náměstka muselo opustit podle tiskové zprávy 23 lidí, dva z nich se na pozice vrátili, když uspěli ve výběrovém řízení.

„Zdá se, že skutečně dochází k zásahům směřujícím k politizaci státní služby,“ citovala mluvčí ekonoma Edvarda Outratu.

Odborná skupina posuzuje dodržování výzvy nazvané Mantinely demokracie, kterou na podnět Rekonstrukce státu sestavila. Jde o 19 bodů, které by měl dodržovat každý demokratický kabinet.

Tento týden rozhodla Babišova vláda o další systemizaci. Na úřadu vlády ubude od dubna 14 služebních a šest pracovních míst. Na základě přesunu agendy úřadu na ministerstvo životního prostředí a ministerstvo průmyslu a obchodu vznikne 13 míst na těchto resortech. Změny se dotýkají i dalších ministerstev a úřadů, například Generálního finančního ředitelství.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner