Praha 15. května (ČTK) – Vláda dnes odložila bod týkající se možného připojení ČR k žalobě na německé mýtné. Ministerstvo dopravy zároveň navrhlo počkat na rozhodnutí Evropské komise. ČTK to řekl mluvčí resortu Tomáš Neřold. Důvod odkladu neuvedl, spolu s tímto bodem ale bylo posunuto jednání rovněž o plánu úřadu na výstavbu vysokorychlostních tratí v Česku.

„Vláda odložila bod týkající se možného připojení Česka k žalobě na německé mýtné, který měl být dnes součástí jednání vládního výboru pro EU. Ministerstvo dopravy také navrhlo počkat na stanovisko Evropské komise, než bude uvažovat o připojení k žalobě,“ řekl Neřold. O zařazení tohoto bodu na jednání vládního výboru dnes informovaly Hospodářské noviny.

Návrh německého mýtného kritizuje řada zemí v čele s Rakouskem, které chystá žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie. S připojením k této žalobě ministerstvo dopravy navrhlo zatím počkat.

Schválený návrh mýtného v Německu kritikům vadí proto, že německé dálniční poplatky budou de facto platit jen zahraniční řidiči. Majitelé aut registrovaných v Německu mýtné sice také uhradí, posléze se jim ale o zaplacenou částku sníží daň z motorových vozidel. Majitelé nejekologičtějších aut s velmi nízkými emisemi získají dokonce větší úlevu, než kolik zaplatí na poplatcích.

K připojení Česka k žalobě mluvil na konci března předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něho by se mohlo Česko připojit k rakouské žalobě, pokud pro to budou dostatečné argumenty. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) tehdy volil mírnější vyjádření. „Myslím si, že vzhledem k aktuální situaci v Evropě není dobré, abychom na sebe navzájem podávali žaloby a abychom ve věcech, které případně EK nebude vnímat jako problematické, byli siláčtí a ukazovali ramena vůči Německu,“ uvedl Ťok.

Právě neúčast ministra Ťoka na dnešním jednání vlády může být jedním z důvodů, proč byly některé body tohoto resortu odloženy. Šéf dopravního resortu se totiž účastní návštěvy prezidenta republiky Miloše Zemana v Číně, na jednání kabinetu jej zastupuje náměstek odpovědný za ekonomiku, strategie a fondy EU Tomáš Čoček.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner