Ministři dnes posoudí návrh ministerstva spravedlnosti, který by dovolil v Česku podávat hromadné žaloby. Ve většině evropských států to možné je, žaloby se týkají třeba nároků spotřebitelů, nároků vzešlých z porušení práva životního prostředí nebo z pracovněprávních vztahů. Protože obvykle samostatně nedosahují vysoké výše, lidé je individuálně nevymáhají. Zavedení možnosti obracet se na soudy hromadnými žalobami slíbil kabinet v programovém prohlášení.

Vláda v demisi se dnes poprvé sejde bez premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který je do čtvrtka na dovolené. Řídit schůzi bude první vicepremiér Richard Brabec (ANO).

Vzhledem k dlouhodobě prezentované pozici hnutí ANO vláda zřejmě odmítne komunistický návrh o podobě referenda, které má lidem umožnit mimo jiné odvolávat prezidenta a hlasovat o vystoupení z NATO či EU nebo také o zákonech. Komunistický návrh je v pořadí třetí předloženou úpravou všelidového hlasování. Poslanci se už začali zabývat předlohou SPD Tomia Okamury, která se svými parametry komunistické normě blíží. Přísnější pravidla všelidového hlasování předpokládá ústavní návrh ČSSD, vláda se k němu vyslovila pozitivně.

Ministři posoudí také návrh komunistů na zavedení náhradního výživného na děti. Téma je stejně jako parametry obecného referenda součástí vyjednávání KSČM a sociálních demokratů o podpoře vlády. Podle dosavadních informací se na řešení situace rodičů, kterým partner nepřispívá na výchovu dětí, ANO se sociálními demokraty dohodlo, nejsou ale jasné podrobnosti.

Posledním poslaneckým návrhem, ke kterému dnes kabinet zaujme stanovisko, je plán, podle kterého by do přípravných tříd základních škol byly kromě dětí, kterým byl povolen odklad povinné školní docházky, přijímány dětí v posledním roce před zahájením povinné školní docházky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner