Vláda by měla přepracovat návrh svého programového prohlášení do začátku příštího týdne. Konečná verze by měla být zveřejněna v úterý, řekl dnes novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Jeho menšinová jednobarevná vláda požádá o den později Sněmovnu o důvěru, podle dosavadních vyjádření stran ji patrně nezíská. Babiš ale před hlasováním už další schůzky s ostatními sněmovními uskupeními neplánuje.

Vláda představila návrh svého programového prohlášení v prosinci. Babiš dnes uvedl, že dostal několik podnětů na úpravy dokumentu od odborů, zaměstnavatelů i profesních komor. Některé z návrhů se podle něj kabinet bude v nadcházejících dnech snažit do svého programového prohlášení zapracovat. „Nyní přepracováváme programové prohlášení, předpokládám, že bude hotové zkraje příštího týdne,“ řekl Babiš.

Programové prohlášení předloží vláda poslancům před hlasováním o důvěře. Schůzky s jednotlivými stranami ale už Babiš neplánuje. „Podle vyjádření jednotlivých stran nemá smysl znovu je oslovovat před prvním pokusem, jejich vyjádření je kategorické,“ řekl premiér. Představitelé ANO před Vánocemi jednali se všemi sněmovními uskupeními kromě TOP 09, většina z nich oznámila, že Babišovu vládu nepodpoří. Pouze KSČM se o svém postoji teprve rozhodne, ani hlasy komunistických poslanců by ale kabinetu pro získání důvěry nestačily.

Prezident Miloš Zeman už dříve slíbil, že by Babiše jmenoval premiérem i podruhé, pokud by se mu napoprvé nepodařilo sehnat důvěru. Babiš dnes nechtěl předjímat, jak by se jeho případný druhý kabinet lišil od současného.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner