Vláda bude příští středu vyhodnocovat čerpání evropských fondů. Ministři mají zhodnotit, které programy se špatně čerpají, řekl novinářům premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) před odletem do Bruselu, kde během dneška absolvuje sérii jednání se zástupci Evropské komise. V rámci jednání o unijním rozpočtu podle něj musí být kladen důraz na investice.

„Domluvili jsme se, že 7. února budeme v rámci vlády zase vyhodnocovat čerpání evropských fondů,“ uvedl Babiš. Ministři podle něj mají říct, které programy se čerpají špatně nebo vůbec a měly by se změnit. Babiš chce docílit toho, aby Česko mělo větší možnost ovlivňovat užití nevyčerpaných peněz, případně je přelévat ze špatně nastavených programů do těch, kde peníze nezbývají.

Babiš novinářům řekl, že dnes v rámci přípravy na cestu do Bruselu mluvil s ministryněmi financí Alenou Schillerovou (za ANO), práce Jaroslavou Němcovou (ANO) a pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (za ANO). „Měli bychom se snažit prosadit naše představy,“ uvedl Babiš k vyjednávání o rozpočtu. Kritizoval velkou prodlevu mezi dojednáváním struktury fondů a jejich čerpáním.

Na schůzkách se zástupci Evropské komise chce Babiš prosazovat, aby byl kladen větší důraz na investice. Ty podle něj vedou k růstu, který generuje vyšší daně a zlepšuje rozpočet. Mluvit dnes v Bruselu chce vedle rozpočtu také například o připravované reformě azylové politiky, kvótách na přerozdělování migrantů.

Babiš se v Bruselu setká s českou eurokomisařkou Věrou Jourovou, unijním vyjednavačem pro brexit Michelem Barnierem, předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem i jejím prvním místopředsedou Fransem Timmermansem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner