Praha 12. března (ČTK) – Poslanecký návrh na posílení postavení zřizovatelů veřejných výzkumných institucí na úkor jejich rad vláda patrně nepodpoří, ale ani neodmítne. K předloze skupiny koaličních poslanců by měl kabinet podle podkladů pro pondělní zasedání dát neutrální stanovisko. Upozorní ale na to, že omezení pravomocí rady, kterou volí výzkumní pracovníci, může být v rozporu s principy akademických svobod a akademické samosprávy.

„Navrhované posílení pravomocí zřizovatele ve vztahu k veřejným výzkumným institucím rovněž lze vnímat i jako popření základního charakteru veřejných výzkumných institucí jakožto samosprávných veřejnoprávních korporací,“ napsali vládní legislativci.

Poslanci KDU-ČSL, ANO a ČSSD chtějí, aby zřizovatel rozhodoval se souhlasem vlády o případném zrušení instituce. Dozorčí rada, kterou zřizovatel jmenuje, by například schvalovala rozpočet a jeho změny. Na ředitele instituce nebo její dozorčí radu by přešlo i schvalování vnitřních předpisů, ředitele by vybíral zřizovatel.

Kabinet podle předběžného stanoviska uvede, že rada instituce má ze zákona dbát na zachování účelu, pro který byla veřejná vědecká instituce zřízena, stanovovat směry její činnosti a rozhodovat o koncepci jejího vývoje. „Je proto otázkou, zda je vhodné přesunout tak značnou část jejích pravomocí na zřizovatele nebo jiné orgány veřejné vědecké instituce,“ napsali právníci vlády.

Předkladatelé tvrdí, že zřizovatel nyní nemá dostatečné nástroje ke kontrolní činnosti. Nynější úprava podle nich vzbuzuje představu, že rozhodující slovo mají rady institucí, ač její členové často nevědí mnoho o ekonomickém řízení.

Další navrhovaná změna se týká prodeje majetku veřejných výzkumných institucí. Nyní je možný jen za tržní cenu. Nově by se mohla cena snížit, pokud by se majetek za tržní cenu nepodařilo prodat. Ředitel instituce by navíc mohl působit ve společnostech s její majetkovou účastí, nynější úprava zakazuje angažmá v jakýchkoli firmách.

O předloze rozhodnou zákonodárci. Aby byla účinná, musela by být přijata do podzimních sněmovních voleb.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner