Koncem příštího týdne budou do Prahy z Říma převezeny ostatky kardinála Josefa Berana, jež jsou dosud pohřbeny v tamní svatopetrské bazilice. Vládní delegace vedená ministrem zahraničí v demisi Martinem Stropnickým (ANO) do Vatikánu odletí ve čtvrtek, ve středu cestu projedná kabinet. V delegaci by měli být i zástupci ministerstva kultury a Kanceláře prezidenta republiky, cesta by bez nákladů na let měla činit půl milionu korun.

Leteckou přepravu delegace zajišťuje ministerstvo obrany. Armádní speciál pak o den později, v pátek 20. dubna, přiveze z Itálie rakev s ostatky kardinála Berana. Po různých ceremoniích bude v pondělí 23. dubna uložena v katedrále sv. Víta. Repatriací se plní poslední vůle kardinála Berana, který zemřel v Itálii ve vyhnanství.

Během návštěvy Vatikánu se ministr Stropnický podle předkládací zprávy pro jednání kabinetu setká i se státním sekretářem Pietrem Parolinem a tajemníkem pro styky se státy Paulem Richardem Gallagherem. Tématy schůzek budou migrace, situace křesťanů v problematických oblastech a humanitární a rozvojová pomoc.

Josef Beran žil v Římě od svého jmenování kardinálem v roce 1965 do své smrti v roce 1969. Komunistický režim neumožnil jeho návrat do vlasti ani po smrti, ač si ve své poslední vůli přál být pohřben v hrobce pražských arcibiskupů anebo v hrobu svých rodičů v Plzni. Z rozhodnutí papeže Pavla VI. proto bylo tělo kardinála uloženo do podzemí baziliky svatého Petra ve Vatikánu.

Repatriaci ostatků kardinála počátkem roku schválil papež František.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner