Pokud ostatní státy EU nebudou přebírat zadržené migranty zpět, mělo by Česko tyto cizince z detenčních zařízení propustit. Stejně by mělo postupovat, pokud by podmínky v centrech nebyly důstojné. Zadržení běženci by měli dostat právní pomoc, aby se případně včas mohli bránit vyhoštění. Žádá to rada vlády pro lidská práva. Sestavila také desatero, podle něhož by ČR měla zacházet s dětskými uprchlíky. Oba podněty by měl v pondělí projednat kabinet. Ministerstvo vnitra s návrhy už dřív nesouhlasilo.

S podněty rada přišla loni, kdy byla zařízení pro zajištění cizinců přeplněná a podmínky podle kritiků neodpovídaly 21. století. Návrhy už měsíce čekají na projednání. Ke čtvrteční půlnoci bylo ve třech centrech s celkem 1030 místy 91 migrantů.

Podle rady má vnitro zajistit uprchlíkům důstojné podmínky, jinak je má propustit. Propuštění rada žádá i v případě, pokud se nedaří vrátit zadržené do jiných států. Do Maďarska se podařilo loni od července do října z 1004 lidí předat 19.

Rada se odvolává na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. Podle něj státy musejí i v době migrační krize zajistit důstojné podmínky. Omezování svobody bez předpokladu, že by jiné země cizince převzaly zpět, je zase v rozporu s evropskou úmluvou o ochraně lidských práv, uvádí rada. Zadržené ČR po vypršení lhůty propouštěla s příkazem k vycestování. „Cizinec se tedy po propuštění ocitá ve zcela stejné situaci jako před zajištěním – s tím rozdílem, že musel uhradit částku za pobyt,“ uvádí rada.

Podle ní by vnitro mělo zajistit i pravidelné návštěvy právníků v centrech. Poradenství zatím poskytují hlavně dobrovolníci.

Ministerstvo vnitra už dřív uvedlo, že se kapacita zařízení zvýšila a přibylo nové vybavení. Děti i dospělí mají dost oblečení, jídla a dalších potřeb. Podle vnitra by migranti měli dostat bezplatnou právní pomoc až při případném soudním řízení.

Rada také žádá, aby vznikl návod pro zacházení s dětskými uprchlíky a jejich rodinami. Shrnula deset bodů. V detencích, kde nejsou zvláštní upravené podmínky, by děti vůbec neměly být. O své situaci musí dostávat srozumitelné informace. Mají právo chodit do školy i hrát si. Okamžitě by se jim měli věnovat psychoterapeuti a sociální pracovníci. Nezletilí, kteří dorazí do ČR sami, se musí v co nejkratší době dostat za příbuznými v EU. Nutný je lidský, ne represivní přístup personálu, uvedla rada.

Vnitro mělo výhrady i k desateru. Ohradilo se proti tomu, že by v detenci byly děti zajištěny. Pobývají tam se zadrženými dospělými, protože jejich zástupci nebyli schopni zařídit jinou péči. Ministerstvo už dřív uvedlo, že odmítá dělat rozdíly v přístupu k dospělým s dětmi a bez dětí a při zadržení se řídí platnými předpisy.

Česko za přístup k uprchlíkům loni sklízelo kritiku domácích i zahraničních institucí. Ombudsmanka Anna Šabatová po kontrole v zařízení v Bělé uvedla, že tam děti uprchlíků „žijí hůř než čeští vězni“. Ke kritice se připojil komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner